Rusové mají nový pluk tanků T-55. Tanky ze sovětské éry se vyráběly i v Československu. T-55 je nejpočetnějším tankem do počtu vyrobených kusů

T-55 je nejpočetnějším tankem, jaký byl kdy Sovětským svazem vyroben – spolu s T-54 jich bylo vyrobeno celkem asi 95 000, a to jak v SSSR, tak i v Polsku, Československu a Číně. Když v roce 1958 vstoupil do služby, jednalo se o moderní konstrukci, která kombinovala dobrou pohyblivost s palebnou silou, kterou zajišťoval 100mm kanon D10-TG s drážkou.

Tank má čtyřčlennou posádku (nepoužíval se automatický nabíječ), klasickou konstrukci s prostorem pro posádku v přední části a prostorem pro pohon v zadní části korby a na moderní požadavky je slabě pancéřován.

Jeho jednotný plný pancíř na čele věže má tloušťku 205 mm, přední část korby chrání 100 mm silná ocel (sklon pancíře však zvyšuje dráhu, kterou musí projektil urazit) a boky tanku chrání 80mm vrstva oceli.

V současné době používá tanky T-55 v Evropě kromě Ruska také Slovinsko, které své tanky převedlo na Ukrajinu. Slovinská verze ruského tanku M-55S představuje hluboce modernizovanou techniku s britským kanónem ráže 105 mm, moderním systémem řízení palby a přídavným pancéřováním.

Rusové opět sahají po velmi starých tancích. Tentokrát posílají na frontu pluk vyzbrojený archaickými T-55. Tyto tanky nebyly modernizovány, takže jejich vyslání do boje znamená pro ruské tankisty velmi vysoké riziko, jak uvádí web Defence 24.

Ruský 1430. motostřelecký pluk se přesouvá na frontu vybaven tanky T-55/T-55A. Kromě toho, že Rusové posílají do boje archaickou techniku ad hoc, začali vytvářet kompletní velké jednotky vybavené velmi starými tanky.

Ačkoli se vyskytly případy použití strojů tohoto typu na frontové linii, tank T-55 je na moderním bojišti ekvivalentem rakve na kolejích. Slabé pancéřování jde ruku v ruce s nedostatkem moderních senzorů a optiky, což má za následek špatné situační povědomí posádky.

Ve střetu s modernějšími tanky nemá T-55 dobré šance na přežití. Proto Rusové používají tyto stroje mimo jiné k palebné podpoře a nepřímé palbě (stejně jako Ukrajinci používají vozidla AMX-10RC).

Rostoucí přítomnost ruských tanků T-55 na frontě naznačuje, že Rusové mohou mít problémy s dodávkami dostatečného počtu modernějších strojů a že ruské výrobní a mobilizační schopnosti, donedávna hodnocené mnohem výše, mohou být nižší, než se odhadovalo.

Zdroj: redakce, defence24.pl