Ruský tank T-90M vs. Molotovův koktejl shozený z dronu. Tato účinná taktika ničí ruské stroje

Toto jsou záběry ukrajinského útoku vedeného proti ruskému tanku T-90M Proriv, který je často označován za nejlepší z arzenálu Vladimira Putina. Stroj prohrál souboj s protitankovou střelou a bezpilotním letounem, který na něj poté shodil něco, co vypadá jako zápalná lahev, nebo-li Molotovův koktejl.

Přestože je tank T-90M Proriv označován za jeden z nejlepších ruských tanků, Ukrajinci každou chvíli hlásí další zničené tanky tohoto typu. Záběry nejprve ukazují použití zbraně Kornet 9K129, která poškodila ruský tank T-90M. Tank byl poté ještě napaden pomocí bezpilotních letounů. Ty na něj shazovaly zápalné lahve, což vedlo ke vzniku požáru. Tato účinná taktika ničí ruské stroje.

Tanky T-90M Proriv jsou nejnovější modernizací základního tanku třetí generace T-90. Ty byly vyvinuty na přelomu 80. a 90. let 20. století jako modernizace tanku Т-72B a nejnovější verze tanků T-90M byla zařazena do služby v roce 2020. Podle webu Military Today může jednotková cena nově vyrobeného tanku T-90M dosáhnout až 4,5 milionu dolarů, v přepočtu cca 96 milionů Kč. Jejich ztráta je proto pro ruskou armádu a její rozpočet zdrcující.

Změny, které byly na tanku T-90M provedeny, měly především zlepšit provozní a bojové vlastnosti tanku. V praxi to znamenalo instalaci lepšího kanonu, kompatibilního s nejnovější municí, nového zaměřovače a věže, výkonnějšího motoru, zesíleného pancíře v podobě reaktivních modulů Relikt (místo dřívějších Kontakt-5) nebo systému aktivní obrany Arena a systému řízení palby Kalina.

Zdroj: redakce, military-today.com, Twitter