Ruský tank T-80BV zničen. Byl snadným cílem. Tanku chybí moderní systém řízení palby podporovaný termovizí

Osamoceně se pohybující ruský tank T-80BV byl pro ukrajinské ozbrojené síly vynikajícím cílem útoku. Technika nebyla nijak chráněna přírodními objekty. Tank jel po silnici, kde byl spatřen, a o chvíli později byla na tank vypálena protitanková řízená střela.

Na záběrech je vidět poškozený osamělý tank T-80BV, který se snaží uniknout. Krátce poté stroj, uvězněný v příkopu, exploduje (vybuchne zásoba munice), jak zaznamenaly ukrajinské drony. Poškození muselo zasáhnout vnější konstrukci (oddělené části tanku viditelné na videu), ale také vnitřek zařízení, z něhož neustále vycházel kouř až do závěrečného výbuchu.

Tank T-80BV

Obliba těchto strojů je dána především tím, že se jedná o poměrně dlouhověkou konstrukci, pocházející z 80. let 20. století. T-80BV je vlastně hlubokým vývojem tanku T-64 a základní model T-80 je prvním sériovým tankem vybaveným turbínou GTD-1000TF. Právě tato součástka měla v době největšího rozkvětu dieselového motoru odpovídat za jeho vysokou pružnost a poskytovat plný točivý moment i při nejnižších otáčkách, jak uvádí web Army Recognition.

Co je třeba v souvislosti s tankem T-80BV zdůraznit, je jeho pancéřování. Oproti neméně populárnímu T-72 byl novější stroj vybaven reaktivními pancéřovými kostkami (ERA). Ty mají tloušťku až 400 mm a mají zajistit ochranu tříčlenné posádky tím, že chrání především horní část vozidla.

Z hlediska výzbroje postrádá T-80BV moderní systém řízení palby podporovaný termovizí. Z tohoto důvodu je tank z minulé éry pohybující se bez krytí snadným cílem pro moderní stroje, které Ukrajina dostává mimo jiné z Německa nebo Velké Británie.

Za útok na nepřátelské jednotky je v tanku T-80BV zodpovědný hladkohlavňový kanon 2A46 ráže 125 mm, který může používat munici APFSDS, HEAT, HE-Frag. Tank je dále vybaven kulometem PKT ráže 62 mm umístěným vedle hlavní zbraně a kulometem NSVT ráže 12,7 mm umístěným na velitelském poklopu, který je určen k neutralizaci vzdušných hrozeb.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, Wikipedia