Ruský obrněný vlak Volha. Relikvie minulosti bude putovat po Ukrajině

Obrněné vlaky jsou pozůstatkem minulé éry, ale Rusové je stále používají. Na Ukrajinu míří obrněný vlak Volha, který doprovází vrtulníky Ka-52 Aligator, jak píše server Defense Express. Vysvětlíme, zda se tím něco změní.

Rusové již dříve poslali na Ukrajinu obrněné vlaky, z nichž jeden byl zničen Ukrajinci u Melitopolu. Obrněné vlaky používají Rusové k hlídkování v okupovaných oblastech, kde ukrajinští partyzáni masivně poškozují koleje.

To je důležité, protože ruská logistika je z velké části závislá na železniční dopravě a masivní ztráty nákladních automobilů během kyjevské epizody války na Ukrajině situaci nezlepšily.

Z tohoto důvodu Rusové vysílají obrněné vlaky na hlídání tratí, ubytování a odminování. Stojí za zmínku, že i přes své stáří představují obrněné vlaky vážnou hrozbu pro partyzány nebo lehkou pěchotu, protože 20mm ocelový pancíř snadno odolává palbě z ručních zbraní.

Vlak bude nasazen v týlu, takže riziko střetu s ukrajinskými tanky je nízké. Ochranu proti vzdušnému útoku mají zajišťovat protiletadlové systémy v podobě kanónů ráže 23 mm, velkorážových kulometů nebo ručních odpalovacích zařízení MANPADS.

Kromě toho má být vlak střežen drony a vrtulníky Ka-52 Alligator, které mají rovněž zajistit, aby do stojícího vlaku nemohli vstoupit žádní cizí lidé. Zničení vlaku hlavňovým dělostřelectvem nebo raketomety M142 HIMARS či M270 MLRS bude možné pouze v případě, že vlak stojí a není v pohybu. Odhaduje se, že Rusko má stále čtyři nebo pět ocelových monster vyrobených SSSR v 70. letech minulého století k ochraně Transsibiřské magistrály.

Zdroj: redakce, defence-ua.com