Obrněné vlaky na Ukrajině. Sovětský skanzen v novém vydání

Ruské obrněné vlaky Volha se na Ukrajině pravidelně objevují od začátku války. Přestože se jedná o starší typ, mohou být ruským pokusem o racionální kontrolu svých železničních tratí. Připomínáme, co jsou to obrněné vlaky.

Ruské použití obrněných vlaků může být promyšlenou a logickou akcí. Přestože se jedná o relikt minulé éry, v určitých podmínkách stále dobře funguje. Výroba takových řešení navíc nepředstavuje velké finanční náklady, jak píše web Defense Express. Rusové mohou využít již existující ruské lokomotivy a vagony nebo je ukrást z okupovaných ukrajinských území. Největším problémem je pořízení a instalace ocelových pancéřových desek.

Ruské obrněné vlaky na Ukrajině

První obrněné vlaky byly na Ukrajině spatřeny v březnu 2022 a o kterých jsme i psali. Objevovala se kritika, že Kreml používá zastaralou techniku, ale ne všechny vlaky tohoto typu pamatují doby minulé. Modernizované stroje mohou být stále cennou a účinnou zbraní. Zejména proto, že se od standardních vlaků liší ochranou v podobě pancíře a vagónů vyzbrojených mimo jiné dělostřelectvem a kulomety.

Obrněné vlaky se obvykle používají k doprovodu zásobovacích vlaků, opravě tratí v oblastech, kde probíhají boje, podpoře pěchoty nebo přepravě cenného vybavení a materiálu i personálu. Podle Defence Express může být právě potřeba opravovat poškozené železniční tratě jedním z nejdůležitějších důvodů, proč se obrněné vlaky budou na Ukrajině stále častěji používat.

Rusko může chtít snížit počet personálu v železničních silách na minimum, protože většina specialistů je v současnosti využívána jako pracovní síla při výrobě druhé větve Bajkalsko-amurské trati. Na druhou stranu jsou obrněné vlaky také řešením, které by pomohlo přesunout vojenský personál a techniku na frontu, například „jedno nebo dvě vozidla BMP-2, několik děl ZU-23-2 a asi 100 vojáků.

Zdroj: redakce, defence-ua.com, Wikipedia