Ruský Dron SuperCam sestřelen pomocí švédského přenosného protiletadlového systému RBS 70 společnosti Saab

Vzácný ruský dron SuperCam byl poražen pomocí švédského přenosného protiletadlového systému RBS 70 společnosti Saab. Ukrajinští protiletadloví střelci se úspěchem pochlubili na sociálních sítích, píše portál Mil.

Ruský dron versus švédský RBS 70
Bezpilotní letoun SuperCam nebyl původně určen pro bojové operace. Dron může létat až tři hodiny za nepříznivých povětrnostních podmínek a provádět vysoce kvalitní videodohled, což výrazně zkvalitňuje operace, ať už jde o monitorování, mapování nebo zabezpečení objektů a odhalování nepovolených aktivit. Je vybaven kamerou otočnou o 360 stupňů, manévrovatelností a snadnou instalací. Jedná se o jeden z nejlepších bezpilotních letounů ve své třídě, takže jeho ztráta bude ruské síly jistě bolet.

Švédský RBS 70 (Robotsystem 70), který Ukrajinci v této akci použili, je přenosný systém protivzdušné obrany (MANPADS) určený pro protiletadlové operace ve všech klimatických pásmech. Původně jej navrhla a vyrobila švédská zbrojovka Bofors Defence (nyní Saab Bofors Dynamics, od roku 2000). Používá střelu RB 70, běžně používanou v jiných švédských raketových systémech.

Ukrajinští protiletadloví střelci ze 47. samostatné mechanizované brigády sestřelili vzácný ruský bezpilotní letoun SuperCam. Na Facebooku o tom informoval mluvčí brigády. „Původně bylo takové zařízení určeno k leteckému snímkování oblasti, aby pomohlo výzkumníkům při mapování a také při záchranných operacích,“ stálo v prohlášení. Zdá se však, že Rusové se snaží tento typ zařízení využít i k vedení války. Rusové jej používají (nebo se o to alespoň pokouší) k leteckému fotografování, k vytváření vysoce podrobných digitálních map a k dálkovému leteckému monitorování terénu a objektů.

V posledních dnech jsme se dozvěděli o několika významných úspěších ukrajinských obránců. Bolestivé ztráty pocítili Rusové, kteří přišli mimo jiné o bombardér Su-34 a stíhačku Su-30.

Zdroj: Mil, Wikipedia