Ruský 2S1 Gvozdika vypadal jako hromada smetí. Zničil ho Excalibur s precizní přesností

Ukrajinští dělostřelci dobře využívají dělostřelectvo NATO a likvidují ruské cíle zjištěné pomocí bezpilotních letounů. V tomto případě se jedná o ruský 2S1 Gvozdika, jehož polní kamufláž by se hodila spíše na smetiště než na pole, na kterém stál, jak uvádí server Global.

V Doněcké oblasti Ukrajinci přesně zlikvidovali ruskou kanónovou houfnici 2S1 Gvozdika, jejíž posádka si zřejmě spletla kamufláž. Tenhle by se hodil spíš na smetiště u Bachmutu než na pole, kde se nacházel. Kamufláž typu „hromada odpadků“ se dosti odlišovala od okolního terénu, takže je pravděpodobné, že Ukrajinci po odhalení dronem zničili Karafiát raketou M983 Excalibur.

Její použití se vyznačuje mimořádnou přesností a charakteristickou explozí ve vzduchu, která zasype okolí smrtícími střepinami. Dělostřelectvo hraje v této válce klíčovou roli, takže jakákoli eliminace ruské výzbroje je cenná, i když se jedná o systém 2S1 Gvozdika s relativně krátkým dostřelem kolem 15 km.

Střely M983 Excalibur – jeden z několika dělostřeleckých skalpelů Ukrajiny

Američané a další země dodaly Ukrajině vedle houfnic M777 také rakety M982 Excalibur, které zkonstruovala společnost Raytheon s pomocí americké armády. Umožňují přesnou eliminaci cíle, protože jejich kruhová chyba zásahu je na vzdálenost 40 km menší než dva metry.

Hovoříme zde o tažených houfnicích M777 nebo podobných houfnic FH-70, protože u systémů s delšími hlavněmi ráže 155 mm (AHS Krab nebo PzH 2000) přesahuje účinný dostřel 50 km.

Střely M982 Excalibur využívají k navádění kombinaci navigačních systémů GPS a INS a ke korekci dráhy letu se používají řídicí plochy, které se po odpálení rozpadají. To vše zajišťuje velmi dobrou přesnost proti stacionárním cílům, jak píše server Military Today.

Jedna střela M982 Excalibur měla v roce 2017 stát přibližně 68 000 dolarů, v přepočtu cca 1,5 milionů Kč, což odpovídá více než tuctu klasických raket. Například rakety DM121, které neměcká armáda zakoupila v roce 2019, stály 3406 eur za kus, v přepočtu cca 80 tisíc Kč. Ukrajinci mají ve svých zásobách také inteligentní přesnou dělostřeleckou protitankovou munici typu Bonus nebo SMArt 155.

Zdroj: redakce, military-today.com, Wikipedia, global.espreso.tv