Rusko staví ponorku Arktur nové generace. Tato kratší ponorka má nést jaderné zbraně

Na web ruské agentury TASS se dostaly nové konkrétní informace o ponorce typu Arktur, jejíž stavbu Rusko oficiálně oznámilo na rok 2022. Nové plavidlo se již staví pro operace v druhé polovině 21. století a bude mimo jiné vybaveno zbraněmi hromadného ničení.

Rusko má dlouhou historii stavby ponorek a při projektování těchto plavidel se po desetiletí drží zásady „čím větší, tím lepší“. Stačí se podívat na plavidla typu Tajfun, podvodní kolosy a největší podobné konstrukce v historii, které měly na palubě dokonce místo pro plavecký bazén! Po skončení studené války však Rusko svůj přístup změnilo a začalo stavět i menší ponorky – jak se dozvídáme, plavidla typu Arktur budou v tomto přístupu pokračovat.

Podle ruské Sjednocené loďařské korporace, která na stavbu nového plavidla dohlíží, má být plavidlo typu Arktur „víceúčelovou konstrukcí, klíčovou pro čelení zatím neznámým podmínkám v druhé polovině 21. století“. Na palubě budou strategické zbraně (tedy rakety s jadernými hlavicemi) a také různé podvodní drony, které budou plavidlu pomáhat několika různými způsoby, například ji varovat před nepřítelem nebo jí pomáhat při úniku před nepřítelem.

Rusko již také předpokládá, že plavidla tohoto typu ponesou menší rakety než současné ponorky, takže velikost konstrukce by se mohla zmenšit. Očekává se, že bude 134 metrů dlouhá, 15,7 metrů široká a na její palubě bude téměř 100členná posádka. Půjde tedy o plavidlo o několik desítek metrů kratší než výše zmíněný Typhoon. Díky menším rozměrům, speciální konstrukci trupu a „aktivnímu opláštění“ se také očekává, že plavidla typu Arktur budou pro nepřítele ještě obtížněji odhalitelné. K tomu přispěje i moderní bezhřídelový pohonný systém s elektrickým pohonem.

„Tyto typy řešení jsou důležité pro oblast Arktidy a polárního kruhu, kde bude Arktur působit. Význam této oblasti v příštích desetiletích poroste a fazetový tvar plavidla (se zkosenými hranami – pozn. red.) jí usnadní prolamování ledu při výstupu a udrží ji mimo silážní kryty,“ dodává ruská společnost. Hranatý tvar znamená, že ponorka opustí klasický zaoblený trup.

První ponorky typu Arktur by měly vstoupit do služby v roce 2037.

Zdroj: TASS