Rusko shromáždilo už 70% svého vojska k invazi. To je více než 100 tisíc vojáků

Podle amerických vojenských a zpravodajských představitelů Rusko shromáždilo 70 procent vojenských sil potřebných k zahájení masivní invaze na Ukrajinu, která by mohla mít za následek desítky tisíc mrtvých civilistů a miliony uprchlíků, napsal server The Hill.

Vysocí představitelé amerického prezidenta Bidena v minulých dnech na brífincích pro zákonodárce a evropské partnery varovali, že pokud se Moskva rozhodne zahájit plnou invazi na Ukrajinu, může být zabito 50 000 civilistů a výsledkem může být až 5 milionů uprchlíků.

Podle oficiálních odhadů USA má ruský prezident Vladimir Putin na hranicích Ukrajiny 83 praporních taktických skupin po zhruba 750 vojácích, což představuje 70 procent sil, které by potřeboval k maximálnímu uskutečnění plné invaze.

Podle oficiálních odhadů je na ukrajinských hranicích shromážděno více než 100 000 ruských vojáků. Toto hromadění není považováno za bluf a útok je považován za možný každým dnem, přičemž optimální podmínky pro invazi se předpokládají mezi polovinou února a koncem března.

USA se už taky chystá

Pentagon vyslal do východní Evropy 3 000 vojáků a dalších 8 500 vojáků uvedl do stavu zvýšené pohotovosti k nasazení v souvislosti s pokračujícím napětím mezi Ruskem a Ukrajinou, ačkoli administrativa opakovaně uvedla, že nemá v plánu vyslat americké jednotky na Ukrajinu.

Putin v úterý prohlásil, že USA a NATO „ignorovaly“ ruské obavy, a obvinil USA, že vedou Rusko do konfliktu s Ukrajinou. Den předtím prezident Biden prohlásil, že USA a jejich spojenci budou nadále v dobré víře jednat s ruskými představiteli o řešení bezpečnostních problémů země, ale že Rusko bude „čelit rychlým a vážným důsledkům“, pokud napadne Ukrajinu.

Zdroj: thehill.com