Rusové rozebírají vraky tanků a rozprodávají je do šrotu jako formu přivýdělku. Obsahují totiž hodně mědi

Na sociálních sítích se objevilo další video, které ukazuje chování ruských vojáků. Je na něm vidět vrak ruského tanku T-72, kterým byla dříve vybavena Putinova armáda, a slyšet, jak se Rusové baví. Muži poukazují na měď z vraků chladičů, kterou lze odvézt a prodat ve výkupně kovů.

Na záběry upozornil mimo jiné Vojenský portál, který je zveřejnil na svém oficiálním účtu na Facebooku. Na záběrech je vidět, jak si ruští vojáci zvědavě prohlížejí vraky tanků T-72, které patří jejich vlastní armádě. Muži nejspíš doufají, že v nich najdou něco cenného. Zvláště zajímavá je pro ruské vojáky měď z vraků chladičů. Jak vysvětluje vojenský portál, „plánují ji odvézt do výkupny kovů“.

Základní tanky T-72 patří k nejběžnějším strojům, které jsou ve výbavě ukrajinské i ruské armády. První exempláře T-72 se začaly objevovat počátkem 70. let a rychle si získaly uznání díky silné výzbroji i konstrukci ovlivňující jejich mobilitu, včetně vysoké manévrovatelnosti v terénu. Hlavním účelem T-72 je ničení tanků a jiných obrněných cílů nebo nepřátelských vojsk. Základní výzbrojí tanku T-72 je hladkohlavňový kanon ráže 125 mm. Kromě něj může posádka používat protiletadlový kulomet ráže 12,7 mm a také koaxiální kulomet ráže 7,62 mm, jak píše web Tank Museum.

Jednou z populárnějších vývojových verzí tanku T-72 je T-72B. Od svých předchůdců se liší především lepším pancéřováním (zesílen byl mimo jiné pancíř věže a korby). T-72B je také vybaven reaktivním pancířem Kontakt-1, který poskytuje vyšší stupeň ochrany mimo jiné proti kumulativním střelám. Samotný tank má hmotnost více než 44 tun, délku 9,53 m, šířku 6,86 m a výšku: 3,46 m a pojme tříčlennou posádku. Na zpevněných cestách může jet maximální rychlostí 60 km/h, v terénu 40 km/h. Dojezd T-72B se odhaduje na 500 km.

Tanky tohoto typu mohou být vzhledem k použitým konstrukčním prvkům cennou kořistí pro sběratele šrotu. Jedná se samozřejmě o komponenty, které lze snadno demontovat a mají značnou hodnotu. Například výkupní cena mědi v Česku se pohybuje od 150 korun za kilogram. Prodejem chladiče o hmotnosti kolem 100 kg by bylo možné vydělat 15 000 Kč. Nabídka se však zdá být atraktivní, zejména při srovnání s průměrným výdělkem v Rusku. Podle internetových stránek Trading Economic v březnu 2023 činily něco málo přes 71 000 rublů, (přibližně 25 000 korun), přičemž minimální mzda byla 16 200 rublů (přibližně 5 600 Kč). Někteří ruští vojáci se proto mohou pokusit tímto způsobem posílit své domácí rozpočty.

Zdroj: Vojenský portál; Tank Museum; Trading Economic