Čtyři americké zbraně, které budou použity poprvé, pokud nastane třetí světová válka
Americké jednotky jsou stále v pohotovosti a disponují zbraněmi, které zatím nebyly použity, píše server Popularmechanics. Zde jsou čtyři z nich, které budou v konkrétních souvislostech použity poprvé.
Protitankové střely FGM-148 Javelin
O amerických dodávkách raket Javelin na Ukrajinu se hodně mluví, a to z dobrého důvodu. 30 let stará protitanková řízená střela středního dosahu byla totiž vytvořena na míru sovětským a nyní ruským obrněným formacím – přesně takovým, jaké se hromadí na hranicích Ukrajiny.
Raketový systém Javelin byl nasazen do armády v 90. letech. Svými vlastnostmi, jako je dolet 2 187 metrů, infračervené zaměřování a systém odpálení fire-and-forget (vystřel a zapomeň) byl Javelin na míle daleko před svou předchůdkyní, nešťastnou raketou Dragon. Javelin byl v době po 11. září 2001 v Afghánistánu a Iráku používán k ničení bunkrů, budov a dalších opevněných staveb, ale jen zřídkakdy v roli ničitele tanků, pro kterou byl původně určen.
Mezi jednotkami, které jsou v současné době nasazeny v Evropě nebo se do ní chystají, bude Javelin klíčovým zbraňovým systémem. Polovina vozidel pěchoty Stryker používaných 2. jízdní armádou je vybavena dálkově ovládanými odpalovacími zařízeními Javelin a letka nasazená v Rumunsku by mohla být vybavena až 25 Javeliny. Jednotka 82. výsadkové divize nasazená k posílení spojence NATO Polska byla běžně vybavena 18 raketovými systémy Javelin a osmi těžšími, výkonnějšími protitankovými raketovými systémy TOW s delším doletem.
Vozidlo pěchoty Stryker – Dragoon (ICV-D)
V polovině roku 2010 přijala americká armáda rozhodnutí rozšířit palebnou sílu 2. jízdního pluku se základnou v Německu. Jedním z rozhodnutí bylo modernizovat polovinu vozidel Stryker této jednotky raketami Javelin, aby se zlepšila protipancéřová schopnost pluku. Druhým rozhodnutím bylo přidání bezosádkové věže vybavené 30milimetrovým automatickým kanónem, čímž vzniklo vozidlo ICV-D neboli Stryker Dragoon. Stryker Dragoon tvoří druhou polovinu vozidel Stryker přidělených 2. jízdní armádě.
Třicetimilimetrový kanon XM-813 vozidla Stryker Dragoon je určen k zásahům proti nepřátelským lehkým obrněným vozidlům, včetně ruských bojových vozidel pěchoty BMP-2 a BMP-3 a kolových obrněných vozidel BTR-80. Automatický kanon XM-813 může střílet náboje Mk. 258 (APFSDS-T) proti obrněným vozidlům a náboje Mk. 238 (HEI-T) proti nákladním vozidlům, jiným nepancéřovaným cílům a pěchotě. Stryker Dragoon se doposud nezúčastnil žádné ostré bojové akce.
Vozidlo pěchoty (ISV)
ISV je vozidlo určené k rychlému přesunu lehkých pěších jednotek, zejména výsadkové pěchoty, po bojišti. ISV je stále ve fázi testování a není potvrzeno jeho nasazení ve východní Evropě, ale jeho přivezení by pomohlo pěšímu 82. výsadkovému pluku rychle se rozmístit po Polsku.
ISV je nepancéřovaný bojový vůz na bázi středně velkého nákladního vozu Chevy Colorado s terénním paketem ZR2. ISV je navrženo tak, aby uneslo devět vojáků, vešlo se do vrtulníku CH-47 Chinook a mohlo být vysazeno spolu s výsadkovými jednotkami. Vozidlo má nízkou hmotnost, což mu umožňuje dostat vojáky rychleji k jejich cílům.
Vozidlo není bez kontroverzí. Ředitel Pentagonu pro operační testy nedávno ve své poslední zprávě ISV odsoudil jako „neefektivní z operačního hlediska“ při vojenských cvičeních. Stěžuje si, že testovací vozidla nedokončila zkoušky spolehlivosti kvůli problémům, jako jsou „schopnost řízení, prasklé a ohnuté rámy sedadel a praskliny a přehřívání motoru“. Přesto, i když ISV má nepochybně nedostatky, které je třeba odstranit, neexistuje žádná skutečná alternativa a 82. armáda by měla bez něj s rychlými přesuny po Polsku problémy.
F-35 Joint Strike Fighter
Nasazení amerických armádních sil bude téměř jistě zahrnovat také stíhačky F-35A Joint Strike Fighter. F-35A je víceúčelový stíhací letoun, který je schopen plnit úkoly typu vzduch-vzduch i vzduch-země. Na rozdíl od svého předchůdce, letounu F-16 Fighting Falcon, je F-35 od základu konstruován jako neviditelný, málo pozorovatelný stíhací letoun.
Letouny F-35 se již zúčastnily bojů v Afghánistánu a proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku, ale v obou případech proběhly údery bez odporu proti nepřátelům, kteří neměli protivzdušnou obranu. F-35 dosud nelétal proti rovnocennému protivníkovi, který by provozoval vyspělé systémy protivzdušné obrany a stíhací letouny, jako je Rusko.
Ruské raketové systémy země-vzduch Tor, Buk a S-400 patří k nejsmrtonosnějším na světě a stíhačky ruských vzdušných sil MiG-29, Su-30 a Su-35 Flanker-E jsou ve vzduchu také velkou hrozbou.
Zdroj: popularmechanics.com