Rusko přišlo o T-90 Vladimir za desítky milionů korun. Vysvětlujeme, co je to za tank

Tank T-90 Vladimir je dalším moderním tankem tohoto typu zničeným během války na Ukrajině. Ukrajinští vojáci již zlikvidovali tank T-90 Proryv v Charkovské oblasti. To je pro Rusko vážná ztráta, zejména proto, že cena jedné takového tanku je několik desítek milionů korun, jak informoval server Defense Express.

„Naši stíhači zničili ruský tank T-90 „Vladimir“ na jižním směru fronty. Jeho cena je 2,5-3,5 milionu dolarů. Pracujeme a stále vítězíme,“ napsala bojová jednotka Aerorozvidka v příspěvku na Facebooku.

Tank T-90

T-90 Vladimir, ruský základní tank třetí generace, byl vyvinut na přelomu 80. a 90. let jako modernizace tanku Т-72B. Vyvinula jej ruská společnost Uralvagonzavod a do provozu byl uveden v roce 1994. Název „Vladimir“ odkazuje na jméno jeho designéra Vladimira Potkinova. T-90 je v současnosti považován za nejmodernější tank ve výzbroji ruských pozemních a námořních pěších sil.

Tank je dlouhý 6,86 m, široký 3,46 m a vysoký 2,23 m. Na jeho palubě je místo pro tříčlennou posádku (velitel, střelec a řidič). Navzdory výrazné modernizaci tank T-90 nadále používá hladký tankový kanon 2A46 ráže 125 mm a jeho výzbroj zahrnuje také kulomety ráže 7,62 mm a 12,7 mm. V závislosti na verzi lze v T-90 nalézt čtyřtaktní motory V-84MS o výkonu 840 koní, zesílené motory o výkonu 1000 koní, motory o výkonu 1250 koní. Ty vyrábí společnost Uralvagonzavod ve spolupráci s Čeljabinským traktorovým závodem.

Tank T-90 může jet maximální rychlostí přibližně 65 km/h na zpevněných cestách a přibližně 45 km/h v těžkém terénu. Jak uvádí web Military History, tank má třístupňový systém ochrany. První vrstvu ochrany tvoří kompozitní pancíř, druhou reaktivní pancíř Kontakt-5 (Kontakt-5 ERA třetí generace) a třetí protiopatření Štora-1 (rusky Штора-1), která zahrnují laserové dálkoměry nebo systém aerosolové a kouřové clony. Kromě toho je T-90 vybaven systémem NBC (ochrana proti jaderným, chemickým a biologickým zbraním) a automatickým protipožárním systémem.

Zdroj: military-history.fandom.com