Představili nejmodernější systém ochrany vozidel. Systém Sentinel bude chránit i před granátovými a raketovými útoky přímo shora

Americká společnost Artis představila moderní systém ochrany pozemních vozidel Sentinel, který spolupracuje s pásovými i kolovými platformami a lze jej použít i k ochraně stacionárních objektů. Výrobce slibuje, že bude chránit i před útoky přímo shora, píše portál BNNbreaking.

Podle americké obranné společnosti Artis byl dokončen vývoj systému ochrany vozidel, který je schopen ochránit cíl před způsobem útoku používaným nejmodernějšími útočnými prostředky. Konkrétně jde o útok shora, kde je pancíř tanku nebo jiného vozidla obvykle nejlehčí. Tímto způsobem útočí jak drony, tak rakety, a dokonce i konvenční dělostřelectvo často vystřeluje projektil pod takovým úhlem, že zasáhne cíl přímo shora.

Artis představuje systém Sentinel, který podle společnosti ochrání vozidlo před všemi druhy hrozeb, jako jsou tankové střely, protitankové střely, raketové granáty nebo dokonce drony kamikadze.

Společnost Artis již 20 let zdokonaluje a rozšiřuje svou technologii, aby byla dostatečně univerzální pro potřeby moderního bojiště. Práce na systému, který aktivně chrání před útoky shora, začaly dávno před vypuknutím války na Ukrajině, kde byly poprvé v takovém měřítku použity bezpilotní letouny kamikadze, které právě tímto způsobem útočily na své cíle.

Schopnosti systému Sentinel

Až dosud se pozornost armády soustředila především na zajištění krytí boků tanků a vozidel a opomíjela aspekt ochrany shora. Zkušenosti z ukrajinské fronty tento způsob uvažování změnily a umožnily společnosti Artis roztáhnout křídla a představit technologie vyvíjené s ohledem na tento směr. Hlavním cílem vývoje systému Sentinel byla schopnost obrany proti řetězovým detonujícím střelám a také proti záškodnickým střelám obsahujícím kovové střepy.

Sentinel používá protiopatření, která jsou navržena tak, aby zničila cíl ještě předtím, než dosáhne chráněného vozidla, a to rozprostřená po celém jeho povrchu. Ty mohou být namířeny nahoru, dolů nebo pod různými úhly a nemusí být v těsné blízkosti senzoru. Provozovatelé bezpečnostních systémů mají také široké možnosti přizpůsobení a konfigurace protiopatření a senzorů.

V současné době probíhají jednání s americkou armádou, která rozhodne, zda bude Sentinel přijat do výzbroje. O systém již projevily velký zájem země Blízkého východu.

Zdroj: BNNbreaking