Rusko opět sahá po starožitnostech. Nejdříve tanky T-62 a teď balistické rakety Luna-M. Ty už patří do muzea

Na Ukrajině byly nalezeny pozůstatky balistické rakety Luna-M vyrobené v 60. letech 20. století. Její schopnosti jsou ale velkolepé. Vysvětlujeme, co je to za rakety.

Rusko se snaží najít dostatek raket, aby mohlo provádět další ostřelování. Zdá se, že po použití protiletadlových raket S-300 nebo balistických raket k útokům na pozemní cíle přechází na stále starší systémy, které v současnosti používají země jako Severní Korea a Afghánistán. Jedná se o systémy 9K52 Luna-M.

Jedná se o neřízené balistické střely z 60. let 20. století, které jsou schopné zasáhnout řadu cílů a jsou schopné zasáhnout cíl na vzdálenost něco málo přes 60 km.

9K52 Luna-M – ruská balistická raketa z 60. let 20. století

Jedná se o systém zavedený do služby v roce 1962, jehož jedinečnou vlastností je použití až tří raketových motorů na tuhá paliva. Jedná se o startovací motor a motor se čtyřmi tryskami, které uvádějí střelu do rotačního pohybu. Střela nemá žádný naváděcí systém, jak uvádí server Military History.

Kromě jaderné hlavice mohou rakety Luna-M nést také klasickou 420kg demoliční hlavici, která se však vzhledem k přesnosti střely hodí nanejvýš k ostřelování městských čtvrtí relativně blízko frontové linie. Případně mohou Rusové chtít přetížit ukrajinský systém protivzdušné obrany. Mohou se například pokusit zamaskovat jednu střelu ze systému Točka-U nebo Kalibr v salvě 10 střel Luna-M.

Zdroj: redakce, military-history.fandom.com, Wikipedia