Americký projekt může zničit Putinovu jadernou střelu „Sarmat“

Ruské ministerstvo obrany nedávno oznámilo, že úspěšně otestovalo novou mezikontinentální balistickou raketu. Raketa RS-28 Sarmat, často přezdívaná jako „Satan“, byla jednou ze šesti nových ruských strategických zbraní, které Putin poprvé představil v roce 2018. Mnozí se ptali, zda v tomto případě dokáže NATO ochránit lidstvo od jaderné války, píše deník Express.

USA zahájily svou strategickou obrannou iniciativu už během studené války, kdy byly obavy z ruského raketového útoku na vrcholu. Americká armáda utratila během posledních čtyř desetiletí v přepočtu více než 4 545 miliard korun na vývoj systémů schopných zaměřit přilétající rakety. Podle nezávislého testovacího úřadu amerického ministerstva obrany mají protiraketové obranné systémy země „prokázanou schopnost“ chránit USA před hrozbami mezikontinentálních balistických střel (ICBM).

Systém se skládá z následujících klíčových komponentů. Pozemní obrana středního okruhu je klíčovým prvkem chránícím zemi zachycováním přilétajících raket ve vesmíru. Americká agentura protiraketové obrany tvrdí, že tento systém měl 11 úspěšných zachycení v 19 testech. USA mají po celých Spojených státech rozmístěno nejméně 44 pozemních interceptorů, což je záchytný stíhací letoun, též přepadový stíhací letoun. Mají za úkol bránit rozsáhlé prostory území nepokrytého či jen slabě pokrytého PVOS, což v praxi znamená letět vstříc protivníkovým letounům a sestřelit je dříve, než vypustí svůj náklad.

Systém protiraketové obrany Aegis

Jedná se o systém protiraketové obrany, který je umístěn na válečných lodích amerického námořnictva, je však adaptabilní i na pozemní systémy. Tento systém se skládá z RIM-161 Standard Missile-3 (SM-3), RIM-174 Standard Missile-6 (SM-6) a bojového systému Aegis. Je považovaný za nejpokročilejší bojový systém na světě, operuje z křižníků a torpédoborců námořnictva. Využívá nejmodernější počítače a radary ke sledování a navádění zbraní k nepřátelským cílům.

V poslední době USA uzavřely smlouvu v přepočtu na 2 miliardy korun na výrobu systémů protivzdušné obrany a radarů Aegis pro námořnictvo. Nové systémy mají být spuštěny do konce roku a budou vybaveny radarem AN/SPY-1, systémem řízení palby MK 99, sadou řízení zbraní, velení a rozhodování spolu s různými raketami s prodlouženým dosahem.

Terminál obrany ve vysokých nadmořských výškách

THAAD používá pozemní protiraketové střely, které působí proti přilétajícím střelám v horní části atmosféry a mimo atmosféru. Do dubna 2019 systém v testech úspěšně zachytil 15 přilétajících raket. USA mají sedm baterií THAAD, z nichž tři jsou nasazeny na ochranu před cílením přicházejícím z Tichého oceánu. USA také vyvíjejí systémy protiraketové obrany, které se zaměřují na rakety, když jsou v raných fázích odpalu.

Zdroj: express.co.uk