Rusko chce po společnosti Wikipedia, aby odstranila obsah o válce na Ukrajině, který se liší od Ruskem schválené verze

Ruský regulační úřad pro komunikace Roskomnadzor hrozí společnosti Wikipedia pokutou, pokud neodstraní obsah, který je v rozporu s její verzí o válce na Ukrajině, uvádí se na serveru Npr.

Výše uvedený ruský komunikační regulátor minulý týden oznámil, že požádal internetovou encyklopedii, aby odstranila stránku obsahující „nespolehlivé společensky významné materiály, jakož i další zakázané informace“ o operacích na Ukrajině. Obvinila stránku z úmyslného dezinformování ruských uživatelů. Uvedla, že za neodstranění těchto materiálů, které jsou podle ruských zákonů nezákonné, může Wikipedii uložit pokutu až 4 miliony rublů, tedy téměř 1,1 milionu korun.

Není jasné, jaké konkrétní údaje chce regulátor odstranit. Ruskojazyčná verze stránky, podle Roskomnadzoru, obsahuje „nepřesné informace o speciální vojenské operaci na ochranu Doněcké a Luhanské lidové republiky a o demilitarizaci a deonacifikaci Ukrajiny„, včetně použití slov válka, agrese a invaze.

Rusko minulý měsíc přijalo zákon, který kriminalizuje válečná zpravodajství, která neodpovídají kremelské verzi událostí – včetně toho, že je nazývají válkou. Tento zákon přinutil většinu zbývajících nezávislých ruských zpravodajských médií ukončit činnost a mnoho novinářů opustit zemi ze strachu, že půjdou až na 15 let do vězení.

Mluvčí Wikipedie, kterou zřizuje nadace Wikimedia Foundation, se k ruskému požadavku vyjádřil takto: „Nadace Wikimedia podporuje základní právo každého na přístup ke svobodným, otevřeným a ověřitelným informacím. Tato eskalace na našem závazku nic nemění.“ Mluvčí později zopakoval, že informace v článku jsou nadále ověřovány, kontrolovány a vylepšovány stále rostoucím počtem dobrovolných editorů Wikipedie, kteří určují obsah a redakční standardy stránky.

Nadace Wikimedia chrání a bude i nadále chránit jejich možnost zapojit se do výzkumu a přispívat do Wikipedie. Wikipedie je v této krizi důležitým zdrojem spolehlivých a faktických informací. Uznávajíce tuto důležitou roli, neustoupíme tváří v tvář snahám o cenzuru a zastrašování členů našeho hnutí. Stojíme si za svým posláním poskytovat světu svobodné informace, “ dodal mluvčí.

Wikipedie není jedinou informační platformou, která čelí takovému požadavku ze strany Roskomnadzoru. Před nedávnem tato ruská agentura varovala, že uloží společnosti Google pokutu až 8 milionů rublů (více než 2,1 milionu korun) za to, že nedodrží její příkazy k odstranění videí z YouTube, proti nimž měla námitky.

Zdroj: npr.org