Ruské vozidlo Rakuška slouží jako velitelské stanoviště a vozidlo pro přepravu munice a paliva. Vzácný kousek explodoval po najetí na minu

Pásový obrněný transportér Rakuška byl navržen pro výsadkové jednotky a je náhradou za starší BTR-D. Stroj vychází z podvozku BMD-3, ale výrobce se rozhodl odstranit v něm věž a zvětšit korbu. Díky tomu se uvnitř Rakušky objevilo více místa pro dvoučlennou posádku a třináctičlenný výsadek.

BTR-MD se používá především jako transportér, ale osvědčuje se také jako sanitní vozidlo, velitelské stanoviště a vozidlo pro přepravu munice a paliva. Má palebné postavení v levé části korby (na velitelském poklopu) a je vybaven kulometem PKTM ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm. K dispozici je také automatický granátomet AGS-17 ráže 30 mm, jak píše web Military Today.

Pancéřování Rakušky má plně svařovanou hliníkovou konstrukci. Ta poskytuje ochranu pouze proti střelbě z ručních zbraní a střepinám granátů. Vozidlo je proto snadným cílem pro tanky, ale také pro miny.

BTR-MD je poháněn dieselovým agregátem UTD-29, který generuje 500 koní a poskytuje transportéru maximální rychlost 70 km/h. Na plnou nádrž paliva, s hmotností přes 13 tun a délkou přes 6 m je Rakuška schopna ujet 500 km.

Na internet se dostaly záběry velkolepého zničení ruského BTR-MD Rakuška na Ukrajině. Jak poznamenává web Defense Express, jde o vzácný stroj na frontě. K jeho likvidaci stačila jedna mina.

Armáda Ruské federace opět přišla o vzácné vozidlo ze svých řad.

Likvidace transportéru BTR-MDM Rakuška zachyceného na nejnovějších záběrech pochází z Luhanské oblasti. Výbuch, zaznamenaný dronem, je důsledkem toho, že ruské obrněné vozidlo najelo na minu. Takto zřízené minové zátarasy na frontě mají za cíl zastavit nepřátelskou ofenzívu nebo ji výrazně zpomalit.

Zdroj: redakce, en.defence-ua.com, military-today.com