Ruská marnost. Podívejte se, jak jejich Su-25 nouzově přistává bez podvozku

Pilot ruského bitevního letounu Su-25 byl nucen nouzově přistát bez vysunutého podvozku. Záběry a fotografie ukazují, že stroj nesl charakteristický symbol „Z“, který naznačuje, že se podílí na útocích na Ukrajině.

O případu informoval populární profil Ukraine Weapons Tracker na Twitteru. „Úplný rozsah škod je nejasný, ale je nepravděpodobné, že by v dohledné době opět létal,“ uvedl profil.

Ruský útočný letoun Su-25 s bílým symbolem „Z“ na boku přistál bez vysunutého podvozku na vojenské letecké základně poblíž ukrajinských hranic. Vysvětlíme vám možnosti tohoto stroje.

Su-25 je sovětský útočný letoun, jehož hlavním účelem je přímá a blízká podpora pozemních sil. Z tohoto důvodu je běžně označován jako „létající tank“. Výroba stroje byla zahájena v roce 1978. Plány na vytvoření této konstrukce vznikly poté, co se Spojené státy rozhodly vyvinout vlastní útočný letoun Fairchild A-10 Thunderbolt II s kódovým označením Warthog.

Ve srovnání s americkou konstrukcí byl sovětský letoun menší, lehčí a rychlejší. Su-25 byl jednomístný stroj zkonstruovaný v kanceláři společnosti Suchoj. Trup letadla má poloskořepinovou konstrukci, která je rozdělena na tři části. Hlavní je pancéřovaný kokpit z titanové slitiny o tloušťce 24 mm.

Zdroj: Ukraine Weapons Tracker; Express, redakce