Vědci vytvořili podlahu, která vyrábí elektřinu

Představte si, že chodíte po podlaze a vaše kroky dodávají elektřinu pro nabíjení telefonu. Tento koncept vypracovali švýcarští vědci. Jejich zařízení, triboelektrický nanogenerátor, přeměňuje mechanickou energii získanou tlakem na podlahu na elektřinu, informuje portál Scitech daily.

Švýcarští vědci vyvinuli zařízení, které vyrábí elektřinu pouhou chůzí! Jejich systém se nazývá „triboelektrický nanogenerátor“, zkráceně TENG, a k výrobě elektřiny využívá mechanickou energii, která vzniká při šlapání na podlahu. Tým složený z vědců ze Švýcarského federálního technologického institutu (ETH) při univerzitě v Curychu a Švýcarských federálních laboratoří pro testování a výzkum materiálů v Dübendorfu použil tento koncept k tomu, aby se LED diody rozsvítily několika kroky na podlahové desce.

Ve studii zveřejněné 1. září 2021 v časopise Matter vědci pod vedením výzkumníka Guida Panzarase vysvětlují, že „energetická účinnost budov by se mohla výrazně zlepšit tím, že by stavební materiály mohly přímo přeměňovat mechanickou energii svých obyvatel na užitečnou elektřinu.“ Navrhují prototyp vylepšené dřevěné podlahy, která vytváří elektřinu, jakmile se po ní projdete.

Princip fungování se zdá být jednoduchý: dvě upravená dřevěná prkna s elektrodami na koncích se při chůzi dostanou do kontaktu. Při vzájemném kontaktu si dřevěné desky vyměňují elektrické náboje (elektrony). Po zvednutí nohy se kontakt mezi oběma deskami přeruší. Elektrické náboje nahromaděné v jednotlivých prknech pak vytvářejí rozdíl elektrických potenciálů a vytvářejí generátor.

Zdroj: Scitech daily