Radostná tvořivost Rusů. Vytvořili hybrid vozidla a lodi

Během železniční přepravy byla spatřena poměrně unikátní kombinace obrněného transportéru MT-LB a lodní věže 2M-3 s dvojicí automatických kanónů ráže 25 mm, jak píše server Defense Express. Vysvětlujeme, jak se tento Frankenstein chová.

Válka na Ukrajině se vyznačuje obrovským množstvím kreativity na obou stranách, i když ukrajinské improvizace jsou obvykle promyšlené, zatímco v případě Rusů obvykle převládá, obalování vojenské techniky kovovým šrotem nebo dokonce dřevem. Kromě toho se objevují i případy, kdy jsou kostky ERA obsahující výbušné nálože montovány i na UAZ Buchanky.

Z tohoto důvodu nepřekvapí pokusy o vytvoření hybridu lodi a obrněného transportéru MT-LB, i když následující varianta je mnohem silněji vyzbrojená než ta předchozí.

Zde se jedná o osazení lodní věže 2M-3 s dvojicí automatických kanónů ráže 25 mm na podvozek obrněného transportéru MT-LB, který pamatuje 60. léta. Historie dvouhlavňového automatického kanonu 110-PM sahá až do roku 1945, kdy byl zkonstruován. O dva roky později byl modernizován a v roce 1953 byl oficiálně přijat do výzbroje ruského námořnictva, jak uvádí server War Thunder.

Děla se vyznačovala rychlostí střelby 450 ran/min a účinným dostřelem něco málo přes 2 km. Jejich zásobování palivem probíhalo pomocí 65 nábojových pásových sekcí a zajímavostí na lodi bylo, že dvoumetrová hlaveň byla při nabíjení chlazena vodou. Pro pozemní použití tato možnost samozřejmě není k dispozici. Dostupná munice zahrnovala především tříštivou střelbu se stopovkou (OZR-85/M) nebo protitankovou (Br-85).

Kanóny byly umístěny v uzavřené věži 2M-3 o hmotnosti 1 500 kg. Ta byla namontována na zadní části podvozku obrněného transportéru MT-LB. Ten byl původně určen k tažení protitankových kanónů T-12 Rapira, ale později byl jeho podvozek použit jako základna pro raketové stíhače tanků 9P149 Šturm-S a kanónové houfnice 2S1 Karafiát.

Tento typ konstrukce může sloužit pouze jako palebná podpora, ale vzhledem k zanedbatelné úrovni ochrany (pancíř MT-LB odolá pouze palbě z ručních zbraní) a výšce této modifikace (což ztěžuje maskování) může být jeho použití ještě nebezpečnější pro obsluhu než pro nepřítele.

Zdroj: redakce, defence-ua.com, wiki.warthunder.com