Putinův seznam přání: Pět izraelských zbraní, které by Rusko milovalo

Izrael a Rusko zaujaly v mnoha ohledech opačný přístup k zajištění národní bezpečnosti. Izrael stojí na technologické hranici, zatímco Rusko se snaží udržet svůj národní inovační systém vitální a zdravý, jak napsali na webu 1945.

Moskva a Jeruzalém v posledních letech výrazně posílily svou vojenskou spolupráci. Izraelské bezpilotní letouny létaly v ruských službách ve válce na Ukrajině a izraelská elektronika pomohla vylepšit ruské systémy i v jiných ohledech. Zde je pět izraelských zbraní, které by Rusko rádo vlastnilo.

Protiraketová obrana

Ačkoli Sovětský svaz pomáhal jako průkopník prvních protiraketových systémů, ruská technologie zaostává za Západem, a zejména za Izraelci. Spojené státy a Izrael věnovaly obrovské prostředky na vývoj systému na obranu proti různým balistickým střelám.

Balistické střely v současné době nepředstavují pro Rusko drtivou hrozbu, ale pokud bude úsilí Moskvy o zlepšení její sítě protivzdušné obrany nadále úspěšné, mohou tyto střely opět začít představovat hlavní pilíř odstrašení NATO. V takovém případě se protiraketové systémy opět stanou klíčovou součástí ruské obranné strategie.

Protitankové střely Spike

Rusko se může pochlubit vynikající protitankovou municí, včetně střely 9M133 Kornet, která je určena k ničení bojových tanků, jako jsou Merkava, Abrams a Challenger II. Laserem naváděná střela Kornet poškodila několik západních tanků v prvních dnech války v Iráku a v roce 2006 v izraelské válce proti Hizballáhu.

Izraelská rodina střel SPIKE však umí věci, které mnohé varianty Kornetu postrádají. Patří mezi ně schopnosti „fire and forget“ a „top attack“, které umožňují střelám SPIKE zasáhnout nepřátelské tanky v jejich nejzranitelnějším místě.

Zpravodajství, sledování a průzkum

Zkušenosti z několika válek v Gaze, nemluvě o konfliktu proti Hizballáhu v roce 2006 a probíhající okupaci Západního břehu Jordánu, daly izraelskému státu v oblasti národní bezpečnosti jedinečnou schopnost integrovat informace do svých frontových operací. S využitím různých elektronických a taktických leteckých systémů Izrael vyvinul bezkonkurenční schopnost vytvářet obraz bojového prostoru. Tyto systémy zahrnují mimo jiné biometrické paměťové sítě, bezpilotní letouny a pokročilé optické systémy.

Branná povinnost

Rusko nemá funkční branný systém, který by dokázal identifikovat a vycvičit nejschopnější potenciální vojáky z řad obyvatelstva. Ruský systém odvodů se stal katastrofou, protože mnoho nejschopnějších potenciálních rekrutů našlo způsob, jak se službě vyhnout, a výcvik je stále brutálnější. Naproti tomu izraelský branný systém je stále jedním z nejzdravějších na světě.

Avionické systémy

Ruské letectvo se skládá z celé řady stíhacích letounů generace 4 a 4.5, většinou modernizovaných z modelů z dob studené války. Stupeň modernizace se však ukázal jako velmi nerovnoměrný. Ruský elektronický průmysl má navíc potíže s poskytováním pokročilých a spolehlivých modernizací avioniky.

Izrael, jehož elektronický průmysl je úzce propojen s vojenským leteckým sektorem, se specializuje na takový druh modernizací, které by ruská letadla rozhodně využila. Užší spolupráce mezi Izraelem a Ruskem by mohla učinit ruské stíhačky a bombardéry mnohem smrtonosnějšími.

Izraelské technologie

Izrael se snaží rozšířit svou diplomatickou základnu mimo Spojené státy a západní Evropu a stále více navazuje pozitivní vztahy s Ruskem a východními zeměmi. Izraelské technologie si již našly cestu do různých armád po celém světě, včetně Ruska.

Ruský vojenský průmysl zároveň potřebuje soustavné přísuny technologií, aby mohl dokončit přechod z útlumu po skončení studené války. Bez ohledu na dlouhodobé napětí mezi oběma zeměmi se vztahy mezi Moskvou a Jeruzalémem mohou v příštích desetiletích ukázat jako plodné pro obě země.

Zdroj: 19fortyfive.com