Putinův nejlepší tank v rukou Ukrajinců a další do sbírky. Seznamte se s T-90M Proriv

Ukrajinští vojáci se zmocnili tanku T-90M Proriv, který je považován za jeden z nejlepších a nejnovějších tanků v arzenálu Vladimira Putina. Jedná se o další takový stroj v rukou Ukrajinců, i když tentokrát tank není zničený a vše nasvědčuje tomu, že může být používán i nadále. Připomínáme, co je T-90M Proriv a jaké má schopnosti.

Od začátku války na Ukrajině ozbrojené síly země zničily nejméně několik tanků T-90M Proriv, jak jsme již nejednou informovali. Takové incidenty jsou pozoruhodné, protože tyto stroje jsou všeobecně považovány za nejlepší v arzenálu Moskvy. Poslední taková jednotka byla zadržena v Luhanské oblasti, jak napsal server Mil. T-90 je ruský základní tank třetí generace, vyvinutý ruskou společností Uralvagonzavod na přelomu 80. a 90. let 20. století jako modernizace tanku Т-72B. Co o něm víme?

T-90M Proriv

Tank T-90M Proriv je naopak nejnovější modernizací tanku T-90 a Putinova armáda jím je vybavena od roku 2020. Před válkou měla Moskva pouze 20 těchto strojů, takže jakákoli ztráta takového stroje představuje obrovské finanční náklady.

Hlavním cílem modernizace tanku T-90 bylo zlepšit jeho bojové a provozní vlastnosti. Proto tank T-90M Proriv získal mimo jiné nový kanon, který umožňuje používat moderní munici s delším dostřelem a větší palebnou silou, novou věž a zaměřovač, výkonnější motor, systém aktivní obrany Arena a možnost výměny dat s ostatními vozidly v reálném čase. Důležitým vylepšením bylo také použití zesíleného pancíře v podobě reaktivních modulů Relikt, jak uvádí server Army Recognition.

Výzbroj tanku T-90M Proriv tvoří kanon ráže 125 mm, koaxiální kulomet ráže 7,62 mm a kulomet NSVT ráže 12,7 mm. Tank je stejně jako základní verze T-90 dlouhý 6,86 m, široký 3,46 m a vysoký 2,23 m a váží více než 46 000 kg. Na jeho palubě je místo pro tříčlennou posádku (velitel, střelec a řidič). Stroj může jet maximální rychlostí 60 km/h a jeho odhadovaný dojezd je přibližně 550 km.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, armyrecognition.com