Putinova hrdost opět zničena. Další tank T-90 vyletěl do povětří. Proč je tak snadné ho zničit?

Vojáci Melitopolského praporu Záporožské brigády územní obrany zničili ruský tank T-90 výstřelem z protitankového granátometu, informuje server Army Inform. Vozidlo je všeobecně považováno za nejlepší tank v arzenálu Moskvy. Proč je Ukrajina tak snadno ničí?

Ruské tanky, vzhledem ke své konstrukci mohou snadno explodovat. To platí i pro nejnovější varianty, jako je tank T-90, považovaný za nejlepší tank v Putinově arzenálu.

Zásah muničního skladu nebo požár v jeho blízkosti končí okamžitou nebo o několik vteřin odloženou smrtí posádky v kombinaci s velkolepým výbuchem věže. Za zmínku stojí, že trup je mimo přední část poměrně špatně chráněn.

Putin ztrácí své nejlepší tanky

T-90 jsou ruské základní tanky vyráběné společností Uralvagonzavod. Svého času to byla vozidla hojně propagovaná Kremlem. Stačí zmínit, že během ruské výstavy Expo Arms 2011 si Vladimir Putin osobně prohlédl interiér tehdejšího prototypu T-90MS. Od 90. let 20. století bylo vyrobeno přibližně 1 600 exemplářů těchto strojů.

Je známo, že na Ukrajině Rusové používají mimo jiné nejnovější modernizované varianty T-90M Proriv. Je příznačné, že před válkou měla Moskva k dispozici pouze 20 těchto strojů. Po započtení zabavených a zničených jednotek zbývá Putinovi 15 tanků této verze. Jedná se o konstrukci, která byla vyvinuta v rámci ruského programu Proriv-3. Do provozu byl uveden teprve před dvěma lety.

Oproti starším verzím získal T-90M Proriv vylepšený reaktivní pancíř Relikt (dřívější varianty byly vybaveny Kontaktem-5) a gumové boční štíty s integrovaným pancéřováním. To zvyšuje ochranu tanku proti různým protitankovým zbraním.

Tank je navíc vybaven moderním optoelektronickým systémem, který posádce umožňuje detekovat cíle za horizontem. Tank byl také vybaven novým hladkým kanónem 2A46M-4 ráže 125 mm, který poskytuje větší dostřel a umožňuje použití munice s hlubším průnikem pancíře. Podle webu Military Today je o 15-20 % přesnější než standardní kanon 2A46M na T-90.

Zdroj: redakce, armyinform.com, military-today.com