Putin varuje, že na Ukrajině může být dnes použita taktická atomovka. Co přesně chce použít?

Vladimír Putin by mohl dnes uprostřed oslav Dne vítězství shodit na Ukrajinu taktickou jadernou zbraň, aby „změnil podobu války“, varoval deník Express.

9. května Rusko slaví Den vítězství, aby si připomnělo vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945. James Nixey, ředitel Rusko-euroasijského programu v Chatham House řekl, že oslava je „navržena tak, aby se předvedla domácímu publiku, zastrašila opozici a potěšila diktátora.“ A podle experta na zbraně Hamishe de Bretton-Gordona by Rusko mohlo tento zvláštní den využít k odeslání svého dosud nejděsivějšího varování.

„Největším problémem je možné použití nebo přímá hrozba použití taktické/bitevní jaderné zbraně. Pokud se věci 9. května budou stále vyvíjet tak špatně, což je pravděpodobné, Putin by se mohl rozhodnout, že atomovka je jediný způsob, jak změnit podobu války. Západní vůdci byli trochu nejednoznační ohledně toho, co by se stalo, kdyby Putin použil taktickou atomovku,” řekl.

Taktická jaderná zbraň se od „strategických“ jaderných zbraní liší tím, že ji lze použít na relativně krátké vzdálenosti. „Taktické“ označuje širokou škálu zbraní, včetně menších bomb a střel, které jsou považovány za zbraně pro „bojiště“. Strategické jaderné zbraně na druhé straně odkazují na bomby, které USA a SSSR hrozily použitím během studené války.

„Myslím, že potřebujeme, aby velmi jasně uvedli, že i malá jaderná zbraň by vedla k přímému zaměřování NATO na strategické ruské cíle pomocí sofistikovaných konvenčních zbraní. Těmito cíli by byla jakákoli jaderná odpalovací zařízení na Ukrajině nebo v jejím okolí, velitelská a kontrolní místa, což by v podstatě učinilo další ruský postup na Ukrajině neudržitelný“, dodal.

A naznačil, že tento krok by mohl být poslední ranou k ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Pro Putina by taktická atomovka mohla zastavit válku a přivést všechny k jednacímu stolu a Rusko by se mohlo udržet v jižní oblasti, kterou nyní okupují. Mnozí doufají, že kdyby Putin stiskl červené tlačítko, v Kremlu by byli lidé, kteří by se postavili a sesadili ho. Začátkem tohoto týdne zveřejnila ruská státní televize video simulující ruský jaderný útok na tři hlavní města v Evropě a prohlásila, že „nepřežijí“. Města Londýn, Paříž a Berlín by mohla být zasažena do 200 sekund od odpálení jaderných střel.

Zdroj: express.co.uk