První záběry ruského bojového letounu Su-30SM2 vyzbrojeného raketami R-37M. Rusové slibují novou éru vzdušného boje

Na internet se dostalo video, které ukazuje ruský letoun Su-30SM2 vybavený raketami vzduch-vzduch R-37M. Tyto rakety, zavedené do služby teprve před několika lety, představují významný pokrok v technologii vzdušného boje, píše portál TechWP.

Su-30SM2: Modernizovaná evoluce

Su-30SM2, stejně jako Su-35S, je modernizovanou verzí stíhacího letounu Su-27 z konce 80. let. Tento dvoumotorový jednomístný letoun s vzletovou hmotností přes 18 tun je určen především k získání vzdušné převahy, ale je také schopen útočit na pozemní cíle. Kromě 30mm kanonu GSh-30-1 je vybaven 12 pylony pro nesení různorodé výzbroje.

R-37M: Lovec letounů AWACS – Rusové slibují novou éru vzdušného boje

Největší pozornost na videu poutají rakety R-37M, které Su-30SM2 nese. Tyto rakety jsou určeny k boji proti letounům typu AWACS a byly do výzbroje zavedeny od roku 2019. R-37M je vývojovou verzí střel R-33, původně používaných na stíhacích letounech MiG-31.

Hlavní inovací R-37M je aktivní radarová hlavice, která umožňuje střele fungovat na principu „vystřel a zapomeň“. Tato technologie zvyšuje účinnost střely a umožňuje její použití na letounech vybavených menším a slabším radarem. Na rozdíl od starší střely R-33, která vyžadovala nepřetržité osvětlení cíle radarovým paprskem až do zásahu, R-37M tento problém neřeší, což je velkou výhodou v moderním vzdušném boji.

Technologické specifikace a výhody

R-37M má impozantní dolet až 400 km v klouzavém režimu a dosahuje rychlosti vyšší než Mach 5 (6174 km/h). Tyto vlastnosti jí umožňují bojovat s letouny typu AWACS na vzdálenost několika set kilometrů nebo se stíhacími letouny na vzdálenost více než 100 km. Navzdory své hmotnosti kolem půl tuny, z čehož na tříštivou hlavici připadá pouze 60 kg, je střela díky svým manévrovacím schopnostem a rychlosti velmi účinná. Tento vývoj představuje významný krok vpřed v ruské vojenské technologii a vzdušné obraně.

Zdroj: TechWP