Budoucnost s letouny vybavenými laserovými zbraněmi je blíže, než si myslíme
Američané již zhruba čtyři desetiletí experimentují s laserovými zbraněmi, které jsou dostatečně kompaktní, aby mohly být namontovány na stíhací letouny, jako jsou např. F-35. Prototypy již byly postaveny a první bojové použití by mohlo přijít během několika příštích let.
Vliv laserů ve vzdušném boji
Energetické zbraně budou průlomem podobně jako nástup řízených střel, kdy dominovala děla. Za zmínku však stojí, že zpočátku bude vzhledem ke svému výkonu, který je spíše nižší než 100 kW, sloužit jako obranný systém proti raketám.
Výkon nestačí na zničení letadla, ale raketu, která se skládá převážně z raketového paliva a výbušné hlavice, je mnohem jednodušší zničit. K odpálení cíle nebo poškození těla střely, které se například při zpětném nárazu rozpadne, jako se to stalo u sřely AIM-9L Sidewinder. Stačí několik sekund aby byla zahřátá tak hodně, něž ji zničí.
V současné době je jedinou šancí letounu na přežití kombinace úhybných manévrů a systémů elektronického boje, vlečených klamných cílů a stále populárnějších systémů DIRCM (Directional Infrared Counter Measures), které nahrazují odpalovací zařízení světlic. Případně lze přilétající rakety sestřelit raketami krátkého doletu, jako je IRIS-T, což však není stoprocentně účinné a je to plýtvání raketami, kterých letoun nese jen několik (F-35 jich má šest a ty je lepší použít na nepřátelský letoun).
Použití laserů pro sebeobranu umožní nahradit několik obranných systémů jedním, který fyzicky eliminuje hrozbu, protože systémy elektronického boje nebo vlečené klamné cíle jsou neúčinné proti střelám s IIR nebo IR hlavicí, jako jsou polské Pioruny nebo střely AIM-9X Sidewinder, a DIRCM využívající laser k oslnění IR/IIR naváděcích hlavic jsou bezmocné proti střelám s radarovou hlavicí, jako je AIM-120 AMRAAM. Naproti tomu laserem naváděné střely, jako je Starstreak, lze překonat nebo například bombardovat pouze odpalovacím zařízením s obsluhou, která musí cíl „ztratit“.
Zdroj: DARPA