První severokorejský špionážní satelit je v provozu, říkají odborníci

První severokorejská špionážní družice je „v provozu“, uvedli odborníci na vesmír poté, co zjistili změny na její oběžné dráze, které naznačují, že Pchjongjang úspěšně ovládá kosmickou družici, ačkoli schopnosti její schopnosti zůstávají neznámé.

Po dvou ohnivých neúspěších Severní Korea v listopadu úspěšně vypustila družici Malligyong-1 na oběžnou dráhu. Pchjongjangská státní média tvrdila, že vyfotografovala citlivá vojenská a politická místa v Jižní Koreji, USA a jinde, ale žádné snímky nezveřejnila. Nezávislé radiové sledovací přístroje signály z družice nezaznamenaly. „Nyní však můžeme s jistotou říci, že družice žije,“ napsal v úterý na svém blogu Marco Langbroek, odborník na družice z Delftské technické univerzity v Nizozemsku.

Od 19. do 24. února družice provedla manévry, kterými zvýšila své perigeum neboli nejnižší bod na oběžné dráze ze 488 km na 497 km, uvádí portál The Guardian.

Americké vesmírné velitelství, které sleduje všechny aktivní objekty na oběžné dráze a někdy vyhodnocuje jejich funkci, se k severokorejské družici bezprostředně nevyjádřilo.

Severní Korea, která disponuje jadernými zbraněmi, slíbila, že v roce 2024 vypustí další tři špionážní družice.

zdroj: The Guardian