První let elektrického aerotaxi ve městě. Elektrický dron se vznesl nad New Yorkem

Společnost Joby Aviation, která vyvíjí elektrická letadla s kolmým startem a přistáním (eVTOL) pro komerční osobní dopravu, představila během zkušebního letu na Manhattanu, jak by mohla vypadat budoucnost plně elektrického letectví.

Společnost úspěšně provedla ukázkový let v New Yorku, což představuje vůbec první let elektrického aerotaxi ve městě a první let společnosti Joby v městském prostředí.

V neděli 12. listopadu vzlétlo elektrické letadlo společnosti Joby z ikonického heliportu Downtown na newyorském Manhattanu. Newyorský starosta Eric Adams oznámil, že město plánuje elektrifikaci heliportu na podporu nadcházející vlny čistých a tichých elektrických leteckých taxíků. Letu na Manhattanu předcházelo několik zkušebních letů, píše portál InceptiveMind.

Letadla eVTOL mají potenciál způsobit revoluci v městské dopravě tím, že poskytují udržitelný a efektivní způsob dopravy. Nabízejí rychlé a pohodlné lety nad přetíženými oblastmi a slibují odlehčení dopravy při současném snížení hlukové zátěže a nákladů.

Dobrým příkladem je letecké taxi S4 eVTOL společnosti Joby Aviation. Letoun byl navržen tak, aby měl radikálně nižší akustickou stopu než dnešní vrtulníky, což mu umožňuje provozovat se v hustě obydlených oblastech, jako je New York, aniž by zvyšoval hluk na pozadí.

Společnost Joby se již dříve zmínila, že očekává, že New York bude jedním z prvních trhů, na kterých zahájí provoz poté, co získá certifikaci od Federálního úřadu pro letectví (FAA) v rámci svého partnerství se společností Delta Air Lines. Společnost plánuje nabízet rychlé a tiché cesty pomocí svého pilotovaného elektrického letadla pro čtyři cestující s nulovými provozními emisemi.

Letadlo je navrženo pro rychlé lety ze zadu nahoru a na jedno nabití dokáže uletět až 160 km, což pokryje 99 % všech cest, které se dnes uskuteční po pěti newyorských čtvrtích. Joby tvrdí, že jeho služba zkrátí dobu cesty z Manhattanu na Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho (JFK) z více než hodiny jízdy autem na pouhých sedm minut letecky.

Společnost Joby Aviation provádí od roku 2017 testování svého letounu v plném měřítku, přičemž nalétala tisíce kilometrů pod dálkovým ovládáním a stanovila rekordy v rychlosti a vzdálenosti eVTOL.

Nedávno společnost zaznamenala další milník, když dodala vůbec první elektrické letecké taxi americkým vzdušným silám k provoznímu testování na základně. Před několika týdny také oslavila první letadlo s posádkou, které vyjelo z jejího pilotního výrobního závodu v kalifornské Marině.

Společnost Joby očekává, že v roce 2025 zahájí komerční provoz pro cestující.

Zdroj: InceptiveMind