První laserová bojová jednotka americké armády. Setřelí drony nebo dělostřelecké, minometné i raketové projektily přímo za letu

Americká armáda již disponuje první polní jednotkou vybavenou laserovými zbraněmi, pravděpodobně první svého druhu na světě. Jednotka umístěná ve Fort Sill v Oklahomě v USA převzala čtyři vozidla pěchoty Stryker vybavená 50kilowattovým laserovým zbraňovým systémem. Systém, v americké armádě známý jako DE M-SHORAD, je schopen sestřelovat bezpilotní letouny i dělostřelecké, minometné nebo raketové projektily za letu, píše server Popularmechanics.

Palubní generátor ve vozidle Stryker zajišťuje napájení laseru a vozidlo je rovněž vybaveno k detekci, sledování a zaměřování vzdušných hrozeb. Výsledkem je samostatný systém, který nepotřebuje podpůrná vozidla a který se může rozšířit a poskytovat vzdušnou ochranu dalším manévrovacím jednotkám, bojovým vozidlům, tankům a mechanizovaným rotám pěchoty. Systém lze podle jeho vývojářů instalovat i na další bojová vozidla, jako jsou tanky Abrams nebo vozidla Bradley.

Laser v tomto systému funguje tak, že zaměřuje intenzivní paprsek laserového světla na cíl. Paprsek má dostatečně vysokou energii, aby mohl spálit křídla nebo rotory letícího dronu, což způsobí jeho strukturální poškození a pád na zem. Může také zničit dron spálením palubních obvodů – oslepit všechny kamery, které operátoři používají k ovládání dronu, a v případě dronů s palivovými motory zapálit palivo a zničit dron. Schopnost DE M-SHORAD ničit dělostřelecké granáty byla potvrzena při cvičeních. V případě úspěchu v bojové praxi by se jednalo o první zbraňový systém svého druhu v historii.

Zdroj: Popularmechanics