Protivzdušná obrana MIM-23 Hawk zničí všechno v okruhu 40km až do výšky 18 km. A nyní bude bojovat na Ukrajině

Spojené státy darují Ukrajině systémy protivzdušné obrany MIM-23 Hawk, píše web Militarnyj. Jedná se o vybavení, které by mělo být pro zemi bojující za svobodu významnou posilou. Přibližujeme schopnosti systému.

USA se rozhodly převést nejen zmíněné systémy protivzdušné obrany MIM-23 Hawk s muničními balíčky, ale také munici používanou k boji proti bezpilotním letounům a dělostřelecké granáty ráže 155 mm. Kromě toho bude USA poskytovat Ukrajině komerční služby satelitního snímkování a podporovat další výcvik a činnosti spojené s údržbou a servisem vybavení.

MIM-23 Hawk. Co tyto systémy protivzdušné obrany dokážou?

Pro Ukrajince to nebude první kontakt s MIM-23 Hawk. Systémy tohoto typu jim již byly předány, a to i některými evropskými zeměmi. Koncem loňského roku byly například španělské MIM-23 Hawk odeslány na frontu, ale šlo jen o několik jednotek. Další MIM-23 Hawk budou neocenitelné a pomohou účinněji chránit oblohu před ruskými útoky.

MIM-23 Hawk je americký protiletadlový raketový systém země-vzduch středního dosahu. Vyrobila jej společnost Raytheon. Do služby vstoupil systém poměrně dávno, již v 60. letech 20. století, ale od té doby prošel několika modernizačními programy. Byl vyvinut s ohledem na ničení letadel a později byl upraven tak, aby mohl zachytit i vybrané střely s plochou dráhou letu, píše web Mezha.

První varianty systému MIM-23 Hawk zasahovaly vzdušné cíle na maximální vzdálenost 25 km a ve výšce až 14 km. Po modernizaci se maximální dosah zachycení cíle zvýšil na 40 km a výšku 18 km. Střely vypálené ze systému MIM-23 Hawk dosahují rychlosti až 800 m/s a mají tříštivé ničivé hlavice o hmotnosti 54 kg. Každé odpalovací zařízení může být vyzbrojeno třemi takovými střelami najednou.

Zdroj: Militarnyj; Mezha; Wikipedia