Proběhl první soudní proces ve virtuální realitě. Záznam z procesu je k smíchu

Skepse vůči metaverzu je velmi rozšířená. Této technologii se vytýká, že nemá žádné praktické využití a že je velmi nákladná. Mezitím úspěšně proběhlo soudní jednání v metaverzu a existuje šance, že tímto způsobem bude vynesen konečný rozsudek, jak píše server The Street.

První soud v metaverzu začal 15. února 2023. Spor se týká silničního zákona a stranami jsou místní unie dopravců a policie. Jejich zástupci se objevili jako avataři ve virtuální realitě. Stejným způsobem se dvouhodinového procesu účastnili i právníci.

Důležitým rozdílem podle ní byla nemožnost účastníků vypnout video. V metaverzu to není nutné a avataři jsou podle ní dostatečnou vizuální ukázkou.

Bude celý proces probíhat v metaverzu?

Případ nebyl uzavřen a očekává se, že další soudní řízení bude probíhat v metaverzu. Sporné události se však odehrály v realitě a právníci nevylučují, že jednání nebudou probíhat virtuálně.

Soudní proces je výzkumným projektem týkajícím se takzvaného „živého organismu“. V současné době se na využití metaverza shodují všichni zúčastnění, ale další řízení může tuto situaci přesto změnit. Pokud bude nutné vyslechnout svědky, kteří nebudou ochotni využít virtuální realitu, jejich výslech se uskuteční tradičním způsobem.

Kdo potřebuje soudní jednání v metaverzu?

Efekt v podobě přímého přenosu se zdá být uspokojivý. Účastníci rovněž potvrzují, že využití metaverza proběhlo bez větších závad, a vidí v něm potenciál pro soudy, aby urychlily své úkoly. Problémem jsou však náklady na využívání metaverza a požadavek na univerzálnost soudních řízení.

„Potřebujete vybavení, které má jen velmi málo lidí. A to vyvolává otázky týkající se přístupu ke spravedlnosti a rovnosti,“ vysvětluje Juan David Gutierrez, profesor veřejné politiky na kolumbijské univerzitě v Rosariu.

Právníci sledující soudní proces však nejsou pouze skeptičtí. Poukazují na to, že soudy v metaverzi mohou mít oproti realitě jednu výhodu, zejména při případech zneužívání. Pokud se oběť bití nebo jiného druhu násilí musí domáhat svých práv v přítomnosti obviněného, je její újma znásobena. Virtuální realita může tento negativní aspekt zmírnit.

Zdroj: redakce, thestreet.com