Chcete se líbat na dálku? Vědci z oblasti virtuální reality už mají řešení. Možné budou i francouzské polibky a mnohem více

Bez přidání jakéhokoli hardwaru, který by se skutečně dotýkal obličeje uživatele, upravili vědci z americké Future Interfaces Group Carnegie Mellon University běžnou náhlavní sadu pro virtuální realitu tak, aby výsledkem byl pocit doteku na rtech uživatele a stejně tak i uvnitř úst, uvádí se na serveru Gizmodo.

Kromě ručních ovladačů, které občas vibrují, ignoruje většina zařízení pro virtuální realitu smysly jako chuť, čich a hmat. Zaměřuje se především na vizuální a zvukové vjemy. To stačí k tomu, aby zážitky z virtuální reality byly jistým způsobem přesvědčivé. Pořád ale něco chybí k tomu, aby byl mozek skutečně oklamán a přesvědčen, že to, co virtuálně prožíváme, je skutečný zážitek. Tím chybějícím je nahrazení všech našich smyslů. Tedy i hmatu.

Již dříve jsme viděli ultrazvukové měniče používané k levitaci a pohybu drobných částic pomocí silných zvukových vln, takže schopnosti zvuku nikoho nepřekvapí. Výzkumníci z Carnegie Mellon University obohatili běžnou náhlavní soupravu (něco jako Meta Quest 2) soustavou ultrazvukových snímačů, které jsou všechny zaměřeny na ústa uživatele. A výsledek? Pocit dotyku na rtech, zubech, a dokonce i na jazyku uživatele.

Snímače dokáží víc než jen simulovat jemný dotek. Jejich pulzováním ve specifických vzorcích mohou vyvolat pocit klouzání předmětu po rtech či po jazyku. Například pocit, který zažíváme při vášnivém líbání, když se jazyky uvnitř úst vzájemně dotýkají.

Vědci přicházejí s mnoha dalšími ukázkami, jak jejich zařízení může vést k reálným vjemům. Zvukové vibrace mohou například vyvolat dojem stříkání vody z virtuální fontánky nebo pocit doteku pavučiny na obličeji. Stejně tak i pocit vánku na tváři či chuť konkrétního virtuálního jídla. No, pokrok prostě nezastavíš.

Zdroj: gizmodo.com