Virtuální šílenství! Metavesmír je možná blíž, než si myslíme
V současnosti probíhá závod o to, kdo nás přiblíží nové digitální realitě, metaverse nejenže přichází a všichni technologičtí giganti se do ní zapojují, napsal server Independent.
Co to tedy je metaverse? V praxi je metaverse něco jako 3D verze internetu, kde lidé budou moci vstupovat do digitálního prostoru zcela virtuálně nebo s jeho částmi interagovat ve svém fyzickém prostoru pomocí rozšířené a smíšené reality, tedy například setkávat se s někým na velkou vzdálenost. Budeme tak moci činit prostřednictvím náhlavních souprav pro virtuální realitu, brýlí pro rozšířenou realitu nebo, pokud to Elon Musk zařídí po svém, prostřednictvím zařízení s rozhraním mozek-počítač.
Pro hráče je takový zážitek dnes prakticky samozřejmostí. Ve hrách pro více hráčů s detailně propracovanými světy mohou mít hráči svého avatara, mohou se s ním stýkat, oblékat ho do digitálního oblečení, nebo dokonce navštěvovat digitální koncerty v čele s umělci, kteří se umisťují na předních příčkách hitparád.
Pokud to zní jako noční můra, zastánci metaversa věří, že většina z nás bude brzy trávit stále více času připojená k takovýmto virtuálním světům. Je to něco jako sdělovat někomu na začátku osmdesátých let, jak bude vypadat internet v roce 2021.
To, co kdysi znělo jako scéna z Matrixu, je však zejména v poslední době stále více přijímáno. „Když se vrátíme o tři roky zpátky, trávení času navazováním vztahů ve virtuálních světech bylo stigmatizováno,“ říká Matthew Ballodborník na metaverse.
Říká však, že v poslední době se postoj změnil, protože lidé hledají nové způsoby, jak najít spojení a interakci. „Pandemie legitimizovala tento druh chování, a také vedla ke vzniku mnoha nových milionářů, jejichž práce a životy jsou specificky orientovány na tyto virtuální prostory,“ pokračuje.
Podle průzkumu britské nadace Zdraví 86 % osob ve věku 22 až 26 let pociťuje negativní dopady na svou budoucí kariéru v důsledku postupných lockdownů. Mluvíme-li o noční můře, už v ní žijeme. Místo toho by metaverse mohl být třetí realitou, kde si mladí lidé mohou najít placenou práci, uskutečnit důležité změny a uniknout do fantasknějších realit, nad nimiž mají ve skutečnosti větší kontrolu.
Zdroj: independent.co.uk