Pozor na nebezpečí nadměrné hydratace. Hrozí smrt!

Přestože je nadměrná hydratace vzácná, může být stejně nebezpečná jako dehydratace, uvádí to web Experiencelife. Pití příliš velkého množství vody je méně časté než její nedostatečná konzumace, ale následky extrémní nadměrné hydratace mohou být stejně nebezpečné jako následky spojené s dehydratací.

Důvodem je to, že nadměrná hydratace může zředit hladinu sodíku v krvi. To může způsobit stavy, jako je hyponatrémie (nerovnováha elektrolytů) a intoxikace vodou (vzácný jev, který nastává, když příjem vody převyšuje množství vody vyloučené ledvinami). „Pokud se při dlouhých trénincích cpete litry vody, může dojít k vyplavení potřebných minerálů,“ vysvětluje poradce pro lidskou výkonnost Will Maloney, národní programový manažer pro virtuální trénink ve společnosti Life Time. „Při pití většího množství vody, než je potřeba, může dojít k přesycení buněk,“ dodává Will Maloney.

Jakmile začne klesat hladina sodíku, lze si povšimnout většího pocitu naštvanosti a bolesti hlavy. Následují svalové křeče a dále se začne zhoršovat trávení. Pokud se tato kaskáda nekontroluje, může vyvrcholit hyponatremií, při níž se hladina sodíku zředí, což následně způsobí otok buněk v celém těle, včetně mozku. Se zvyšujícím se tlakem v lebce roste i riziko kómatu, poškození mozku, a dokonce i smrti.

To se netýká lidí, kteří cvičí jednou denně po dobu jedné hodiny nebo kratší a zotavují se pomocí jídla a vody. Ale pro vytrvalostní běžce, cyklisty, turisty a další sportovce, kteří cvičí hodiny nebo dokonce dny v kuse, může být udržování poměrně přesného chemického složení krve nesmírně důležité.

Zdroj: experiencelife.lifetime.life