Ponorka Lada měla být budoucností ruského loďstva. Je to ale jen plovoucí šrot

Ponorky projektu 677 (typ Lada) měly být budoucností ruského ponorkového loďstva a důstojnými nástupci plavidel typu Kilo. Ukázalo se, že prototyp spuštěný na vodu před několika lety je plovoucí vrak. Problémy jsou tak vážné, že ponorka bude pravděpodobně bez opravy odeslána do šrotu, jak píše web Navy Lookout.

Prototyp ponorky projektu 677 (typ Lada) s názvem Petrohrad má tak nákladné opravy, že by místo ní mohlo být postaveno zcela nové plavidlo. V důsledku toho bylo rozhodnuto ponorku sešrotovat.

To je pro ruskou flotilu vážná rána. Je namířena nejen proti její prestiži, která během války na Ukrajině poklesla, ale především proti jejím bojovým schopnostem. Ponorky typu 677 měly být nástupci dávno opuštěných plavidel typu Kilo.

Problémem je, že předpokládaná budoucnost ruského ponorkového loďstva právě visela na vlásku. To vše kvůli technickým problémům, s nimiž se potýká ponorka Petrohrad.

Plavidlo má výtlak 2 800 tun pod hladinou (typ Kilo – 3 000 tun), může se ponořit do hloubky přibližně 300 metrů a jeho posádku tvoří 35 osob. Ponorka měla nabídnout možnost velmi tichého plutí a nakonec i pohon nezávislý na vzduchu.

To je řešení, které výrazně zvyšuje možnosti plavidla ve srovnání s loděmi s klasickým pohonem, které jsou z tohoto důvodu nuceny se pravidelně vynořovat.

Strojovna se potýká s polovičním výkonem, než se očekávalo, a plavidlo je slepé a hluché kvůli konstrukčním problémům se sonarem.

Několik let ponorka místo intenzivního testování fungovala jako plovoucí odpalovací platforma pro testované řízené střely. Nakonec byla prohlášena za nezpůsobilou k provozu a s tak závažnými závadami, že jejich odstranění by si vyžádalo obrovské náklady, srovnatelné se stavbou zcela nového plavidla, jak píše web Naval News.

Výsledkem je, že ruské flotile nezbylo nic. Typ Kilo i přes modernizaci představuje technickou úroveň 80. let a jeho nástupce se ukázal být natolik vadný, že musel být z flotily vyřazen.

Zdroj: redakce, navylookout.com, navalnews.com