Rusové testují ponorku typu Lada. Je to naděje ruského námořnictva

Ponorky typu Lada (projekt 677), považované za budoucnost ruského ponorkového loďstva, se potýkají s významnými konstrukčními problémy, což naznačuje potíže v rámci ruského námořnictva. Druhé sériové plavidlo projektu, B-587 Velikije Luki, tyto problémy pouze potvrzuje.

Námořní zkoušky a konstrukční výzvy

B-587 Velikije Luki, druhé sériové plavidlo projektu 677, zahájilo námořní zkoušky v Baltském moři na konci prosince 2023. Přetrvávající zpoždění a doba od spuštění na vodu počínaje zahájením zkoušek ukazují na vážné problémy spojené s těmito novými ponorkami.

Vývoj a vlastnosti

Ponorky typu Lada, zkonstruované po rozpadu Sovětského svazu, měly nahradit ponorky typu Kilo a konkurovat západním ponorkám s klasickým pohonem. Typ Lada se vyznačuje schopností rychlého vypuštění celé zásoby munice, včetně 18 torpéd a střel, a to díky systému rychlého nabíjení. Dále jsou tyto ponorky navrženy pro operace v mělkých vodách, jako je Baltské moře, a mají schopnost odpalovat torpéda i rakety proti námořním a pozemním cílům, píše portál TS2.

Ponorka typu Lada je menší než její předchůdci, s délkou 72 metrů, výtlakem 2 700 tun při ponoření a posádkou tvořenou 35 osobami.

Ambiciózní cíle projektu však byly narušeny problémy ve vývoji a výstavbě. První loď projektu, B-585 Petrohrad, zahájila stavbu v roce 1997 a do služby vstoupila až v roce 2010, poté byla označena za experimentální jednotku a stažena. Druhá a třetí loď, B-586 Kronštadt a B-587 Velikije Luki, se potýkají s podobnými problémy, což naznačuje zásadní konstrukční změny.

Zdroj: TS2