Polský Jezevec. Nové bojové vozidlo pěchoty bude kombinovat podvozek Krab a věž ZSSW-30

Bojové vozidlo pěchoty Borsuk je největším polským programem výstavby vojenské techniky za poslední desetiletí. Spolu s kontraktem na 1 400 kusů Borsuků v různých verzích poskytlo ministerstvo obrany také informace o pracích na dalším těžkém bojovém vozidle pěchoty, které bude využívat podvozek Krab, jak píše server Breaking Defense. Co o této technice víme?

Bojové vozidlo pěchoty Borsuk je světovým unikátem. Bylo vyvinuto podle jedinečné koncepce, která kombinuje požadavek na vzletnost, vynikající ochranu proti minám a dobré pancéřování. Schopnost překonávat pěšky vodní překážky donutila konstruktéry zařízení k několika kompromisům souvisejícím s objemem a hmotností vozidla.

V případě „Jezevce“, jak lze pracovně nazvat zařízení, které vznikne jako výsledek prací zahájených v Hutě Stalowa Wola takové kompromisy nebudou nutné.

Absence omezení vztlaku dává konstruktérům obrněné techniky mnohem větší volnost. Umožňuje soustředit úsilí na co nejlepší ochranu zdraví a životů posádky vozidla a výsadku, který vozidlo nese, jak píše web Army Technology.

Navíc, zatímco Borsuk je konstrukce vyvinutá od nuly, což trvalo dlouho, „těžký“ Borsuk bude postaven z již existujících komponentů, i když je třeba je přepracovat pro nové použití. To se týká především podvozku nového vozidla, který bude vycházet z podvozku kanónové houfnice Krab/K9.

Myšlenka, že Borsuk bude mít nový podvozek, se může na první pohled zdát kontroverzní. Je to proto, že Badger byl navržen s váhovou rezervou: jeho podvozek nebo převodový systém je schopen „zvednout“ vozidlo o mnoho tun těžší. Navíc, aby se kompenzovalo zvýšení hmotnosti, může být do Badgera umístěn i o něco výkonnější motor.

Po odstranění součástí souvisejících s plovákem, použití lehčího – ale také dražšího – keramického pancíře nebo změně pásů má Borsuk hmotnostní rezervu přibližně 8-10 tun, kterou lze využít pro dodatečné pancéřování. V takové úpravě by se současný 28tunový Borsuk přiblížil hmotnosti 40 tun. To je zhruba tolik, kolik váží nejnovější bojová vozidla pěchoty na Západě, jak uvádí web Defense News.

Podvozek však posouvá hmotnostní limit ještě dále. Byl navržen tak, aby zvládl zatížení 48 tun (AHS Krab) nebo 47 tun, což po nahrazení věže s výkonným 155mm kanónem lehkou věží USSW-30 poskytne mnohatunovou hmotnostní rezervu. Tu lze využít k přepracování interiéru pro přepravu výsadkových plavidel a k doplnění pancéřování celého vozidla.

Bojová vozidla pěchoty s tankovou korbou

Pozoruhodné je, že bojová vozidla pěchoty využívající podvozky jiné techniky, včetně základních tanků – i když vzácně – se vyskytují po celém světě. Příkladem jsou izraelská vozidla Achzarit (na bázi tanku T-54 a T-55) nebo novější Namer, který využívá korbu tanku Merkawa 4. Izraelské potřeby jsou však specifické vzhledem k nutnosti používat tato vozidla v asymetrických konfliktech.

Po takových řešeních však nesahá pouze Izrael. Příkladem je ukrajinské těžké bojové vozidlo pěchoty Babylon, postavené s využitím prvků tanků T-64 a T-84. Do vypuknutí války s Ruskem byl vytvořen jeho design a maketa, přičemž v roce 2021 se plánuje, že by se v budoucnu mohlo stát hlavním bojovým vozidlem ukrajinské armády.

Podobnou vývojovou linii zvolili také v Turecku, kde byla konstrukce těžkého bojového vozidla pěchoty Tulpar sjednocena s tankem Altay a samostatně bylo vyvinuto druhé, lehčí bojové vozidlo pěchoty Kaplan.

Rusko: ofenziva za každou cenu

Mobilita, nebo ochrana? Priority v této otázce se v průběhu času mění a závisí na lokalitě. Dobrým příkladem je Rusko, které důsledně staví nízkorozpočtová, silně vyzbrojená, ale lehce pancéřovaná bojová vozidla pěchoty. Tím, že obětuje bezpečnost posádky, může každé z nich plout.

Příkladem tohoto přístupu je celá rodina BMP – průkopnické BMP-1, BMP-2 nebo silně vyzbrojené BMP-3. Dokonce i nejnovější Kurganěc-25, který teoreticky zavádí novou kvalitu (váží celých 25 tun – na ruské pěchotní vozidlo hodně), si zachovává schopnost plavat.

Zvláštností ruské techniky jsou důsledky ofenzivní doktríny, kde se za klíčovou považuje dynamika vedených operací, postavená nad utrpěné ztráty (koncepce, která pochází z dob studené války a předpokladu použití jaderných zbraní na bojišti).

Zdroj: redakce, breakingdefense.com, army-technology.com, defensenews.com