Policie chytila hackery, kteří mají na svědomí krádeže bitcoinů v rekordní hodnotě bilionu korun

Americké ministerstvo spravedlnosti zabavilo dosud největší sumu ukradené bitcoinů, v přepočtu za 85 miliard korun. Úředníci obvinili dva lidi z pokusu o praní peněz, které ukradl hacker v roce 2016 tím, že se mu podařilo prolomit platformu pro kryptoměny.

Hacker údajně unikl s téměř 120 000 bitcoiny, tehdy v hodnotě asi 71 milionů dolarů, jejich hodnota nyní přesahuje 5 miliard dolarů, tedy v přepočtu bilion korun. Vyšetřovatelům se podařila zabavit část z této sumy, 91 000 bitcoinů.

Podle webu BBC, pocházejí peníze z hacknuté kryptoburzy známé jako Bitfinex z roku 2016. Tehdy hacker prolomil platformu, provedl více než 2000 neoprávněných transakcí a peníze převedl do své digitální peněženky. Majitel je mladý muž jménem Ilya Lichtenstein z New Yorku.

Lichtenstein a jeho manželka Heather Morganová za posledních pět let vyprali na různých účtech asi 25 000 ukradených bitcoinů a používali různé metody, aby zakryli stopy, od falešných identit až po převod bitcoinů na jiné digitální měny.

Oba dva mladí lidé jsou obviněni z krádeže kryptoměny a v případě prokázání viny si každý může odsedět až 25 let vězení.

Zdroj: bbc.com