Poláci představili velitelskou variantu víceúčelového vozidla Waran 4×4. Motor pochází z Tatrovky, Tatra se podílela na vývoji

Na 3. mezinárodním veletrhu policie a veřejné bezpečnosti POLSECURE 2024, konaném v Polsku, představila společnost Huta Stalowa Wola (HSW), člen Polské zbrojní skupiny (PGZ), novou velitelskou verzi taktického víceúčelového vozidla Waran 4×4, píše portál TechWP.

Platforma Waran 4×4 je známa svou modulární konstrukcí, což bylo zdůrazněno již na minulém mezinárodním veletrhu obranného průmyslu MSPO 2023. Waran slouží nejen jako vozidlo pro velitele, ale i jako klíčová součást systémů pro nové dělostřelecké systémy jako je 155mm houfnice Kryl na kolovém podvozku a raketové dělostřelectvo Langusta.

Vozidlo bylo vyvinuto ve spolupráci s českou firmou Tatra Export, což zdůrazňuje silnou česko-polskou obrannou spolupráci. Na základě smlouvy z roku 2020 bylo vozidlo postaveno na platformě českého Patriot II, což vedlo k jeho robustním specifikacím vhodným pro divizní úroveň.

Waran je vybaven vznětovým motorem Tatra s výkonem 300 kW a automatickou převodovkou Allison, což umožňuje dosáhnout rychlosti až 110 km/h a dojezdu 700 km. Jeho obranné schopnosti zahrnují balistickou ochranu a ochranu proti minám podle normy STANAG 4569.

Díky své modulární konstrukci lze vozidlo přizpůsobit pro širokou škálu vojenských účelů, od velitelského vozidla po průzkumné vozidlo nebo nosič zbraní. HSW nabízí řadu integrovaných systémů, včetně systémů řízení palby, navigace, komunikace a ochrany proti zbraním hromadného ničení.

Waran 4×4 představuje klíčový prvek modernizace a rozšíření kapacit polských ozbrojených sil a jejich spojenců, což ukazuje na významnou roli HSW v mezinárodním obranném průmyslu a na jejich schopnost inovovat a adaptovat se na měnící se požadavky moderního bojiště.

Zdroj: TechWP