Turecko představilo novou zbraň. Jejich pásové bezpilotní vozidlo zkušebně odpálilo dron kamikadze

V posledních letech se Turecko profiluje jako lídr v oblasti bezpilotních vojenských technologií. Nejnovějším přírůstkem do jejich arzenálu je pozemní dron BARKAN, který má schopnost střílet létající drony a může tak přepsat dosavadní koncepty vedení války.

HAVELSAN, turecký gigant v obranném průmyslu, nedávno představil BARKAN – systém, jenž místo tradiční výzbroje disponuje odpalovacím zařízením pro další drony. Tyto „kamikadze“ drony, vybavené schopností autonomního letu na vzdálenost až 15 kilometrů a do výšky 3 000 metrů, jsou příkladem turecké inovační schopnosti a důrazu na modernizaci své armády, píše portál Defence Blog.

BARKAN ukázal svou hodnotu při nedávných testech, kde efektivně vypouštěl munici a prováděl průzkumné a sledovací mise. Tento úspěch nejen zvyšuje obranné schopnosti Turecka, ale také ukazuje, že turecké vojenské systémy jsou univerzální a soběstačné.

Důležitost BARKANu se odráží v jeho operační univerzálnosti, která otevírá dveře k novým strategickým a taktickým možnostem. S úspěchem prvních testů se BARKAN stává významným krokem směrem k automatizaci vojenských operací a naznačuje budoucí směřování v oblasti obranných systémů a strategie vedení války.

Turecké investice do autonomních bojových systémů jsou příkladem širšího trendu v oblasti vojenského vývoje, kde se stírají hranice mezi tradičním a inovativním přístupem k vedení konfliktů. Je možné, že díky technologiím, jako je BARKAN, se války budou v budoucnu vést méně lidskými ztrátami a větší důraz bude kladen na technologickou převahu a inteligentní systémy.

Zdroj: Defence Blog