Cenný úlovek pro Ukrajince. Získali vzácné vozidlo Rusů. Seznamte se s BPM-97

Ukrajinské síly mají v současné době k dispozici poměrně vzácný ruský obrněný transportér KAMAZ-43269, známý také jako BPM-97 „Výstřel“. Vozidlo bylo původně určeno pro ruskou pohraniční stráž, ale je známo, že přinejmenším několik exemplářů se používalo během války na Ukrajině, jak píše server Defence Blog.

BPM-97 je ruský kolový transportér typu MRAP (se zvýšenou odolností proti minám a útokům ze zálohy). Vozidlo je postaveno na podvozku nákladního automobilu KAMAZ-4326 Mustang. Konstrukce poskytuje ochranu proti střelám ráže 7,62 mm a horní část korby odolá palbě z kulometu ráže 12,7 mm. Tato vozidla jsou v současné době používána Ruskem na Ukrajině; dříve byla k vidění také během konfliktu v Donbasu.

Vzácné ruské vozidlo v rukou Ukrajinců

V roce 1997 byl vyvinut prototyp transportéru a o dva roky později byla zahájena jeho výroba. Cílem projektu bylo vyvinout nové vozidlo pro pohraniční služby. V roce 2009 „Výstřel“ zakoupilo ruské ministerstvo obrany.

Vozidlo BPM-97 má trup ve tvaru písmene V, který je navržen tak, aby poskytoval lepší ochranu proti výbuchům min. Vozidlo pojme dvoučlennou posádku (řidiče a velitele) a až osm výsadkových jednotek. Vojáci vystupují bočními nebo zadními dveřmi; konstrukce má také střešní poklopy, jak píše server Army Technology.

Hmotnost vozidla se blíží 11 tun a jeho výzbroj se liší v závislosti na verzi. BPM-97 je zpravidla vybaven kulometem Kord, automatickým granátometem AGS-17 nebo 7,62mm kulometem PKM. Vozidlo může být také vybaveno protitankovými řízenými střelami 9K111.

Fagot nebo 9K113 Konkurs

Vozidlo je poměrně rychlé, protože na zpevněné silnici může dosáhnout rychlosti až 90 km/h. Dojezd ruského transportéru je však 1100 km. Vozidlo BPM-97 je poháněno vznětovým motorem KAMAZ-740.10 V8 o výkonu 240 koní (podle jiných zdrojů má výkon 209 koní).

Zdroj: redakce, defence-blog.com, army-technology.com