Poláci je nechtěli, na Ukrajině jsou hitem. Obrněná vozidla Oncilla zachraňují životy

Ukrajinská vojenská rozvědka před několika dny poděkovala Polsku za dodávku obrněných vozidel Oncilla. Technika byla výsledkem polsko-ukrajinské spolupráce a ukrajinské armádě bylo dodáno již 30 strojů tohoto typu. Co je zač vozidlo Oncilla a jaké jsou jeho schopnosti?

„V boji je již 30 takových strojů. Na bojišti se osvědčily a zachránily životy,“ uvádí se v komuniké Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny. Ukrajinci si pochvalují vozidlo Oncilla, které je výsledkem polsko-ukrajinské spolupráce.

Oncilla je obrněné vozidlo vyráběné společností Mista ze Stalowe Woly. Jedná se o licenční verzi ukrajinského vozidla Dozor-B, vylepšenou v Polsku. Jak však poznamenává server Defence24, s podrobnostmi o této konstrukci, původní varianta vozidla byla plná nedostatků, které bránily jeho nasazení ve službě. To se promítlo do jeho ukrajinského neoficiálního názvu „Pozor“.

Řešením problému se ukázala být spolupráce s polskou firmou, jejíž inženýři ukrajinské zařízení přepracovali a vylepšili většinu jeho parametrů.

Nové vozidlo má mnohem vyšší odolnost proti ostřelování, poskytuje lepší ochranu proti minám a poskytuje posádce větší přehled o situaci. Hmotnost vozidla sice vzrostla téměř o třetinu – na 8,8 tuny, ale Poláci zároveň zdvojnásobili jeho nosnost – ze dvou na čtyři tuny.

Takto přepracované vozidlo Dozor-B bylo přejmenováno na Oncilla a je vyráběno v Polsku pro ukrajinské ozbrojené síly. Vozidla zakoupil také Senegal a byla nabídnuta polské armádě a pohraniční stráži, ale nabídka se nesetkala se zájmem.

Oncilla je kolové obrněné vozidlo v konfiguraci 4×4. Jeho posádku tvoří tři osoby a kromě nich se do interiéru vejde i šestimístný výsadek. Ve své základní konfiguraci poskytuje Oncilla odolnost proti střelbě z kanónu úrovně 2 podle normy STANAG 4569.

Jedná se o ochranu proti střelbě protitankovými a zápalnými střelami ráže 7,62×39 mm a detonaci až 6 kg výbušniny pod jakýmkoli kolem. Výrobce nabízí volitelné přídavné pancéřování vozidla až do úrovně 3.

Vozidlo Oncilla se vyrábí ve variantě hlídkového vozidla – s obsluhou střeleckého stanoviště umístěného na střeše, vybaveného kulometem NSW ráže 12,7 mm. Volitelně lze toto stanoviště změnit na modul bez posádky a samotné vozidlo dodat v jiné specializované konfiguraci, například jako nástupní vozidlo pro speciální jednotky.

Zdroj: redakce, defence24.pl