Pneumatiky s tvarovou pamětí, které vznikly ve spolupráci s NASA, se nikdy nepíchnou. Je v nich vzduch, ale není pod tlakem

Společnost Smart Tire Company se sídlem v USA vyvíjí pneumatiky pro jízdní kola s tvarovou pamětí již dva roky. Nyní si můžete pneumatiky s názvem Metl koupit prostřednictvím kampaně na Kickstarteru.

Pneumatiky, které nikdy nepíchnou, vznikly ve spolupráci s NASA, která stejnou technologii již použila na pneumatikách pro své planetární rovery, protože opravit defekt na povrchu Měsíce nebo Marsu by bylo dost obtížné, jak píše web New Atlas.

Pneumatiky nejsou doslova bez vzduchu. Jsou duté, takže v nich je vzduch, ale není pod tlakem, ani není nutný k tomu, aby pneumatika udržela svůj tvar.

Srdcem každé pneumatiky Metl je pružina, která se táhne kolem celé pneumatiky. Tato pružina je vyrobena ze slitiny niklu a titanu s tvarovou pamětí známé jako NiTinol, která je podle popisu pevná jako titan a zároveň pružná jako guma.

Důležité je, že když se pneumatika dostane pod tlak, nejprve se deformuje, ale pak se vrátí do původního tvaru. Díky této vlastnosti se pneumatika Metl jemně stlačuje a znovu získává svůj původní tvar, což zajišťuje hladkou jízdu. Pružina je uzavřena v polykaučukovém materiálu, který tvoří průhledné bočnice pneumatiky a vyměnitelný běhoun.

Podle společnosti toto uspořádání obsahuje pouze polovinu pryže ve srovnání s běžnou pneumatikou. Zatímco běhoun může být nutné vyměnit zhruba každých 8 000 až 12 800 km, hlavní pneumatika prý vydrží po celou dobu životnosti kola.

Zatímco tato první verze pneumatiky bude mít pevnou tvrdost, budoucí modely mohou uživatelům umožnit zvýšit tvrdost napumpováním většího množství vzduchu.

Zdroj: redakce, newatlas.com, kickstarter.com