NASA vyvinula nový materiál. Bude využit při výrobě kovových pneumatik

Díky společnosti Smart Tire Company a programu NASA, se budou od roku 2022 prodávat kovové pneumatiky pro jízdní kola. Měly by být stejně pružné jako gumové pneumatiky.

Americká vesmírná agentura Nasa neustále zkoumá technologie, které mohou být užitečné ve vesmíru a na jiných planetách. Součástí výzkumu technologie je již přibližně 50 let také technologie pneumatik.

Inženýři z Nasa Glenn Research Center nyní vyvinuli pneumatiky vyrobené ze síťoviny vysoce stabilních kovových slitin. NASA to nazývá slitina tvarované paměti nebo Shape Memory Alloy (SMA). Jelikož se jedná o síť, může reagovat na otřesy a kompenzovat nerovnosti v zemi. Vždy se vrátí do původní podoby.

Tyto pneumatiky nepotřebují žádný obsah. Nejsou tedy ani nahuštěné, ani nejsou vyrobeny z pevného materiálu, jako jsou některé pneumatiky používané pro nářadí, například pro sekačky na trávu nebo kolečka.

Metl Smart Teaser
foto / Smart Tire Company

Slitina smíchaná s titanem prý dokonce nabízí lepší přilnavost na silnici než gumové pneumatiky. Technologie SMA byla původně vyvinuta pro pneumatiky budoucích lunárních roverů. Dosud k tomu účelu nebyly použity.

Společnost Smart Tire Company začíná s pneumatikami pro jízdní kola
V každém případě by si tato technologie měla nyní najít cestu do každodenního života na Zemi. Za tímto účelem společnost Smart Tire Company, která je kompetentně obsazena bývalými inženýry z NASA a je vedena hvězdou americké reality show Earlem Colem, našla způsob, jak zkomprimovat obvykle docela velkoformátové pneumatiky SMA úroveň jízdních kol.

Pod značkou METL plánuje společnost původně dodávat do odvětví jízdních kol své kovové pneumatiky od jara 2022. Poté je bude společnost METL nabízet také pro trh osobních a nákladních vozidel.

Společnost zatím ceny nekomentovala. Zajistila již však spolupráci se službou Fordu Spin. Půjčovna kol a elektronických skútrů pravděpodobně použije METL produkty v pilotním projektu.

U služeb jako Spin jsou výhody zřejmé. Uživatelé s pronajatými vozidly nezacházejí velmi pečlivě, takže musí být robustní. Nezničitelné pneumatiky mohou významně ovlivnit prodej, kterého lze dosáhnout. Návratnost investic (ROI) by měla být velmi snadno vypočítatelná.