Internet Explorer přestal existovat. To je konec legendárního prohlížeče
Prohlížeč Internet Explorer po 27 letech existence oficiálně končí. Program, který byl před dvaceti lety absolutní jedničkou, byl vypnut, jak píše server The Guardian.
Není to žádné překvapení. Zaprvé, americký gigant už před mnoha lety přesunul všechny své síly v souvislosti s webovým prohlížečem na Microsoft Edge a zadruhé, oznámení o definitivním konci Internet Exploreru padlo už v prosinci. Už tehdy se vědělo, že Internet Explorer bude v polovině února ukončen ve Windows 10.
Tato zpráva byla již dříve oznámena, takže správci a manažeři IT měli dostatek času na provedení příslušných změn. V některých organizacích totiž musela být přijata opatření, která učinila interní systémy nezávislými na Internet Exploreru a již se nebude používat v systémech Windows 10 Home, Pro, Enterprise, Edu a IoT. Pokus o spuštění programu skončí zobrazením zprávy, že „Budoucností Internet Exploreru je prohlížeč Microsoft Edge“.
To znamená definitivní konec webového prohlížeče, jehož první verze spatřila světlo světa v dubnu 1995. Program byl zpočátku velmi populární a v roce 2003 se dokonce pyšnil 95procentním podílem na trhu prohlížečů. Postupem času se však vývoj aplikace zastavil a stala se pouhým nástrojem pro… stáhnout jiný prohlížeč: Chrome, Firefox nebo Opera.
Odstranění Internet Exploreru z Windows 10 bylo posledním hřebíčkem do rakve poté, co byl prohlížeč v červnu 2022 stažen z Windows 11. A co bude dál? V červnu letošního roku budou ze systému Windows 10 odstraněny všechny stopy po prohlížeči Internet Explorer 11. Na ploše, v nabídce Start ani na hlavním panelu už neuvidíme žádné ikony. Pouze „režim IE“ v prohlížeči Microsoft Edge zůstane naživu nejméně do roku 2029. To nám umožní spouštět staré webové stránky, které jsou kompatibilní pouze s Internet Explorerem.
Zajímavé je, že za deaktivaci Internet Exploreru ve Windows 10 může právě aktualizace Microsoft Edge, která se k prvním uživatelům dostala již 14. února. Další však dorazí v následujících dnech.
Zdroj: redakce, theguardian.com