Plodnost zaručena. Vědci vyrobili čip, který vybírá nejvýkonnější spermie

Při umělém oplodnění platí, že čím lepší je pohyblivost spermií, tím větší je šance na úspěšné otěhotnění. K tomu slouží nový mikrofluidní čip, který ze stáda vybírá pouze ty nejživější, vysoce pohyblivé spermie, píše server New Atlas.

Nástroj podobný sklíčku mikroskopu, který vyvinul tým na Floridské univerzitě, se skládá ze čtyř částí: nahoře je komora pro přívod tekutiny, následuje sběrná komora, komora pro přívod vzorku a dole komora pro sběr odpadu. Ty jsou vzájemně propojeny úzkými mikrokanálky.

Proces třídění začíná tím, že se do vstupní komory pro tekutinu napumpuje injekční stříkačkou tekutina z lidských vejcovodů, zatímco do vstupní komory pro vzorek se umístí vzorek surového spermatu. Jak tekutina proudí po délce čipu, vytváří proud. V reakci známé jako reotaxe se spermie otočí směrem k tomuto proudu a začnou plavat k jeho zdroji. Spermie tak přirozeně činí v ženském reprodukčním systému, kde plavou proti proudu cervikálního hlenu, aby dosáhly vajíčka a oplodnily ho.

V čipu se zdravější, lépe plovoucí spermie mohou dostat až do sběrné komory, odkud jsou shromažďovány pro použití při umělém oplodnění. Jejich mrtvé nebo jinak nepohyblivé protějšky jsou naopak proudem unášeny dolů po proudu, do sběrné komory pro odpad.

K oddělení nejpohyblivějších spermií od ostatních se tradičně používá odstředivka. Podle vědců z floridského Atlantiku se však spermie během dvouhodinového procesu často poškodí, což vede k oxidačnímu stresu a fragmentaci DNA. Naproti tomu spermie získané z čipu vykazovaly jen velmi málo takových poškození a téměř 100 % z nich bylo vysoce pohyblivých a životaschopných.

A jako bonus trvá proces třídění pouhou hodinu a nevyžaduje žádné školení. Navíc je výroba čipu levná.

Zdroj: newatlas.com, fau.edu