Rusko vs Ukrajina: Vojenské srovnání. Která země má větší vojsko? Poznejte sílu obou armád

NATO a západní země jednají v souvislosti s rostoucí hrozbou války mezi Ruskem a Ukrajinou. Řada zemí včetně Ameriky, Velké Británie, Švédska a Turecka začala Ukrajině dodávat zbraně. Na druhé straně Rusko na ukrajinské hranici rozmístilo také 100 000 vojáků, včetně protiletadlových raket, tanků, děl, obrněných vozidel. Kdo má tedy větší armádu?

Spojené státy, které s Ruskem jednají o míru, aby tento spor uklidnily, začaly rovněž opouštět své velvyslanectví na Ukrajině, protože nevidí žádné východisko, napsal server Usa Today. Také Velká Británie propouští další zaměstnance ze svého velvyslanectví v Kyjevě. Za této situace panují obavy, že východní Evropa brzy vzplane v ohni války. V takové situaci se objevují otázky, že pokud dojde k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, tak kdo je tak silný.

Rusko nemělo problém překonat ukrajinské vojenské síly, když v roce 2014 zorganizovalo nekrvavé obsazení Krymského poloostrova. Ruský prezident Vladimir Putin se dokonce chlubil, že během útoku nepadl jediný výstřel. Pokud však nyní Putin znovu vtrhne na Ukrajinu, budou ruské jednotky čelit mnohem hrozivějšímu protivníkovi. Ukrajinská armáda je lépe vycvičená, lépe vybavená a více vyzkoušená v boji než před osmi lety, tvrdí experti.

Vojenskou síla Ruska a Ukrajiny

UKRAJINARUSKO
celkem vojáků110 0002 900 000
aktivních vojáků200 000900 000
vojáci v záloze900 0002 000 000
stíhací letouny981 511
bitevní vrtulníky34544
tanky2 59612 240
obrněné vozidla12 30330 122
děla2 0407 571
Zdroj: Globální index palebné síly

Kdo má nejvíce zbraní?

Rusko, jednoznačně. Co se týče pozemní síly, má Rusko převahu, neboť disponuje více než 12 000 tanky (oproti 2 500 tankům Ukrajiny), 30 000 obrněnými vozidly (Ukrajina jich má 12 000) a 12 000 samohybnými děly (Ukrajina jich má jen něco málo přes 1 000).

Rusko dominuje také v oblasti vzdušných sil, má více než 1 500 stíhacích letounů (oproti přibližně 90 na Ukrajině), více než 700 útočných letounů (Ukrajina jich má méně než 30), více než 500 bitevních vrtulníků (Ukrajina jich má 34) a 1 500 vrtulníků (Ukrajina jich má něco přes 100).

Na moři vládne Rusko s 15 torpédoborci, 70 ponorkami, 11 fregatami a téměř 50 plavidly pro boj proti minám. Ukrajina nemá žádné torpédoborce ani ponorky, pouze jednu fregatu a jedno plavidlo pro boj proti minám.

Kdo posílá zbraně na Ukrajinu?

Spojené státy již vynaložily miliardy dolarů na pomoc Ukrajině při budování její vojenské obrany, což je investice, která se v případě ruské invaze pravděpodobně dramaticky zvýší. Ačkoli prezident Joe Biden prohlásil, že USA nepošlou vojáky na pomoc obraně Ukrajiny proti ruským silám, uvedl, že USA pravděpodobně vyšlou více amerických sil do jiných evropských zemí, včetně Polska a Rumunska. Pentagon nakonec prohlásil, že uvádí 8 500 amerických vojáků do zvýšené pohotovosti pro případné nasazení ve východní Evropě v souvislosti s krizí.

Spojené státy posílají zbraně na Ukrajinu prostřednictvím transferů třetích stran, při nichž členové NATO poskytují zbraně vyrobené v USA. Transfery zahrnují protitankové zbraně javelin z Estonska, systémy protivzdušné obrany stinger z Litvy a Lotyšska a protitankové střely ze Spojeného království.

V čem je ukrajinská armáda jiná než v roce 2014?

Když Rusko v roce 2014 napadlo Krym, Ukrajina nebyla na válku vůbec připravena. Její ozbrojené síly nebyly obsazeny, vybaveny ani vycvičeny tak, aby mohly čelit ruské agresi, a její logistické zásoby v podstatě neexistovaly, s výjimkou zbraní a munice převážně ze sovětského období.

Ukrajina si v posledních sedmi letech stanovila modernizaci své armády jako prioritu, ale desetiletí zanedbávání bylo obtížné překonat.. Ukrajinská armáda má stále několik strategických slabin, včetně nedostatků v klíčových operačních a bojových schopnostech. Problémem zůstává korupce, financování je omezené kvůli obecným ekonomickým podmínkám v zemi a mnoho důležitých nákupů zbraní bylo odloženo, nikoliv kvůli nedostatku vůle, ale kvůli nedostatku finančních prostředků.

Jak dlouho by tedy Ukrajina mohla Rusko zadržet?

Rusko by pravděpodobně zaútočilo na Ukrajinu z různých směrů, což by Ukrajinu přinutilo rozdělit své síly, aby mohla čelit postupujícím vojskům. Kromě toho by Rusko pravděpodobně podniklo kybernetické útoky proti ukrajinské armádě a civilní společnosti, což by od počátku mohlo degradovat elektrickou síť a telekomunikační systémy země.

Zdroj: usatoday.com, hindustannewshub.com