Osvědčují se v první linii. Tyto polské zbraně drtí Rusy

Po více než roce války na Ukrajině se obráncům dostalo masivní podpory z mnoha částí světa. Polsko se chlubí působivým seznamem vybavení darovaného vojákům bojujícím proti Putinově armádě. Mezi darovaným vybavením jsou i polské zbraně, které si díky své spolehlivosti na bojišti získaly u Ukrajinců velké uznání. Některé z nich vám představíme.

Karabiny Grot

Karabiny MSBS Grot vyvinuté ve zbrojovce Łucznik v Radomi dobře ocenili mimo jiné izraelští a američtí dobrovolníci bojující na Ukrajině i samotní Ukrajinci. Podle oznámení věnovalo Polsko 10 000 těchto zbraní frontové linii. Harpuny jsou ve vývoji od roku 2017 a v polské armádě jsou nasazeny již pět let. Zavedení těchto zbraní do služby přináší revoluční změnu.

Znamená odklon po více než 50 letech od systému AK, který představují karabiny Beryl zkonstruované v Polsku, jak píše web výrobce.

Granátomety RPG-40

Na Ukrajinu dorazily také granátomety RPG-40 vyvinuté v Tarnovských strojírnách. Přestože se jedná o zbraň, která se svými schopnostmi neliší od přední světové zbraně, leží již léta ve skladu. Proč? Důvodem byly procedurální problémy související s municí používanou při testování granátometů.

AHS Krab

Kanónová houfnice AHS Krab z ocelárny Stalowa Wola se v bojových podmínkách ukázala jako mimořádně účinná a stala se výstavním kusem polského hlavňového dělostřelectva. Ukrajinci si toto zařízení chválí mimo jiné pro jeho vysokou mobilitu a automatizaci. Podle obránců si Krab vede lépe než jim předané německé houfnice stejné třídy, jak píše server Military Factory.

Polská zbraň je schopna střílet na vzdálenost kolem 37 km a její deklarovaná rychlost střelby je šest ran za minutu. Ukrajinci, kteří obdrželi několik desítek Krabů, tvrdí, že jsou s nimi schopni dosáhnout rychlosti až 70 km/h.

Polská modernizace tanku T-72

Kromě domácího vybavení jsme Ukrajincům poslali také postsovětské zbraně, včetně verzí tanků T-72 modernizovaných v Polsku. Stroje, známé jako T-72M1R, prošly generální opravou, v jejímž rámci získaly také pasivní zaměřovací systém a moderní komunikaci. Kromě toho Ukrajinci obdržené tanky dovybavili reaktivním pancířem Kontakt-1.

Protiletadlové komplety Piorun

Od prvních měsíců války na Ukrajině se objevovaly zprávy o ničení ruských letadel polskými protiletadlovými komplety Piorun. Zmíněné zbraně se staly vizitkou naší země v kategorii MANPADS (man-portable air-defence system) neboli lehkých protiletadlových střel.

Videa a fotky ukazující sestřely ruských letadel a vrtulníků polskou zbraní potvrzují její účinnost a konkrétním důkazem uznání je objednávka série Piorunů Spojenými státy. Je to zbraň, na kterou můžeme být plně hrdí – nechybí názory, že Lightningy jsou možná nejlepšími MANPADY na světě současnosti, jak píše server Army Recognition.

Warmate cirkulující munice

Warmate je cirkulující munice od společnosti WB Electronics, často hovorově označovaná jako „dron kamikadze“. Vyznačuje se nízkou hmotností (přibližně 6 kg) a může být vybavena průzkumnou hlavicí, což umožňuje opakované použití tohoto zařízení. Warmate se svého času dočkal příznivých recenzí na stránkách ukrajinských odborných médií.

Granátomety Komar RPG-76

Granátomety Komar nemohla polská armáda používat až do 90. let 20. století. Nebylo to způsobeno nedostatky těchto zbraní, ale tím, že střely neměly samozhášecí zařízení, což ukládalo omezení bránící jejich použití našimi vojáky. Na Ukrajinu bylo pravděpodobně dodáno několik tisíc těchto souprav.

Drony FlyEye

Dalším vybavením od společnosti WB Electronics, které se dostalo na frontu, jsou průzkumné drony FlyEye, které fungují jako oči pro dělostřelecké jednotky. Zařízení jsou vybavena malou optoelektronickou bojovou hlavicí a mají dosah přibližně 60 km. Dron může zůstat ve vzduchu dvě až čtyři hodiny. Motor FlyEye je extrémně tichý, což je v prostředí frontové linie velmi žádoucí.

Zdroj: redakce, militaryfactory.com, armyrecognition.com, Wikipedia, fabrykabroni.pl