Oční protézy, které vypadají extrémně realisticky, lze nyní vytisknout na 3D tiskárně za zlomek času ruční výroby

Vědci dokázali, že extrémně realisticky vypadající oční protézy lze nyní vytisknout na 3D tiskárně za zlomek času, který by normálně zabraly ručně vyrobené oči. Tato technologie 3D tisku by mohla být použita k vytvoření realistických očních protéz pro 8 milionů lidí na celém světě, kteří potřebují alespoň jedno umělé oko.

Nová technologie dokáže vytvořit oční protézu za pouhých 90 minut ve srovnání s osmi hodinami, které by běžně potřeboval zkušený technik nebo oční lékař na ruční výrobu. Vědci, kteří stojí za touto technologií, napsali, že výroba očí vyrobených 3D tiskem vyžaduje pětkrát méně práce než tradiční metody.

„Pacienti si velmi uvědomují, že nosí protézu, a nechtějí, aby si toho ostatní všimli,“ řekl pro Live Science Johann Reinhard, hlavní autor a výzkumník z Fraunhoferova institutu pro výzkum počítačové grafiky v Německu. „Díky těmto realističtějším očím by jim to mohlo pomoci více se zapojit do společnosti,“ dodal.

Obvykle oční lékař při výrobě oční protézy vytvoří formu pacientova očního důlku tak, že dutinu dočasně vyplní měkkým formovacím materiálem. Tento materiál se poté odstraní a použije jako šablona pro výrobu voskového otisku, který se vejde do oční jamky. Vosk se vyhladí, otestuje a přetvoří, dokud pohodlně nesedí, a poté se použije k výrobě plastové verze. Finální plastové oko je ručně namalováno tak, aby odpovídalo zdravému oku pacienta.

Takové umělé oči se obvykle musí každých pět až deset let vyměnit, částečně kvůli opotřebení plastu, z něhož jsou vyrobeny. Protože se však jedná o ruční proces, vždy existuje možnost, že se následné oči vyrobené pro stejnou osobu mohou lišit svým vzhledem a tvarem.

Nový přístup k tisku spočívá v pořízení specializovaného snímku prázdného očního důlku pacienta a jeho zdravého oka. Tyto snímky se pak zpracují a použijí k vypracování plánů, které lze odeslat k 3D tisku v laboratoři. Tento proces tisku obvykle trvá přibližně 90 minut, ale lze jej urychlit, pokud se tiskne více očí najednou – například tisk 100 očních protéz by trval jen 10 hodin.

Tyto 3D tištěné oči věrně kopírují barvu, velikost a strukturu zdravého oka pacienta a zvláště dobře zachycují barevnou část oka, tzv. duhovku, a bílou část oka, tzv. skléru. Jakmile jsou oči hotové, trvá jejich instalace očním lékařem 15 až 30 minut.

zdroj: Live Science