Ochrnutý muž s přerušenou páteří znovu chodí díky úžasnému implantátu

Ochrnutý muž s přerušenou míchou může díky implantátu, který vyvinul tým švýcarských vědců, opět chodit, napsali na webu Science Alert.

Je to poprvé, kdy někdo, kdo má zcela přerušenou míchu, mohl znovu volně chodit. Stejná technologie zlepšila zdravotní stav jiného ochrnutého pacienta natolik, že se mohl stát otcem.

Muž jménem Michel Roccati ochrnul po nehodě na motorce před pěti lety. Jeho mícha byla zcela přerušena a v nohách nemá vůbec žádný cit. Nyní však může chodit díky elektrickému implantátu, který mu byl chirurgicky připevněn k páteři. Implantát vysílá signály přímo do nohou.

Někdo takto zraněný ještě nikdy nebyl schopen takto chodit. Vědci zdůrazňují, že se nejedná o lék na poranění páteře a že tato technologie je zatím příliš složitá na to, aby se dala použít v každodenním životě, ale přesto ji označují za významný krok ke zlepšení kvality života.

Nebyla to jen technologie, co vedlo k Michelovu uzdravení. Mladý Ital má pevné odhodlání. „Dříve jsem boxoval, běhal a věnoval se kondičnímu tréninku v posilovně. Po nehodě jsem už nemohl dělat věci, které jsem měl rád. Nikdy jsem ale nepřestal s rehabilitací. Chtěl jsem tento problém vyřešit.“

Dosud implantát dostalo devět lidí, kteří znovu získali schopnost chodit. Nikdo z nich jej nepoužívá k tomu, aby jim pomáhal při každodenní chůzi, protože je to v této fázi zatím příliš složité. Místo toho jej používají k nácviku chůze, čímž si procvičují svaly, zlepšují svůj zdravotní stav a často se jim vrátí i trocha pohybu.

David M’zee byl jedním z prvních pacientů, kteří implantát dostali. Stejně jako Michel byl schopen s implantátem chodit za použití chodítka. Davidův zdravotní stav se zlepšil natolik, že se svou partnerkou Janine mohl mít holčičku, což po jeho nehodě v roce 2010 nebylo možné.

Zdroj: sciencealert.com